Повече от 3000 участници се включиха в Маратон София 2016. Както вече стана ясно, Етиопия записа пълен триумф в 33-ото издание на маратона, изпълнил с празнично настроение столичните булеварди в неделния ден.

Тази година едно от най-мащабните и вълнуващи спортни събития в страната отново беше част от инициатива „София 2018 - Eвропейска столица на спорта“ и за първи път валидно както за Балканско първенство, така и за финал в новоучредената верига „Български маратони" под мотото „Бягането начин на живот".

Повече от 3000 стартираха в отделните дисциплини, а поне два пъти повече приветстваха бегачите в голямото предизвикателство.

След масовия старт, в който участваха над 700 души, бе дадено началото и на бяганията на по-дългите дистанции. Особено оспорвана се оказа битката в класическия маратон при мъжете, където в продължение на близо 30 км елитните атлети от Африка се движеха в група от 7-8 състезатели. Най-издръжлив се оказа Гудета Бирату от Етиопия. Той заслужи лавровия венец с време 2.15:45 ч. Само 11 секунди по-късно финишира неговият сънародник Тефери Балша, който поради проблем с маратонката си пробяга последните 500 метра с един бос крак. Кения стигна до третото място чрез Мозес Кибере с 2.16:20 ч.

И при жените на 42.195 км доминираше Етиопия. Шампионка с 2.39:38 стана Белайнеш Югезу, пред Агнес Чибет от Кения с 2.40:09, трета е друга представителка на Етиопия - Джелане Сенбете с 2.43:11

Балкански шампиони:
Жени: Сладжана Перунович (Черна гора) с 2.49:20 ч.
Мъже Шабан Мустафа (Бъл) с 2.30:00 ч.

Златото в държавното първенство грабнаха:
Жени: Радосвета Симеонова 2.56:29 ч.
Мъже: Илия Куцаров 2.27:57 ч.

Финалът на Радосвета Симеонова:

Най-бързите в полумаратона на 21 км:
Жени: Оливера Йевтич (Сър) 1.17:23 ч., Маринела Нинева (Бъл) 1.19:23, Даниела Йорданова (Бъл) 1.23:55
Мъже Юсеф Сбааи (Мар) 1.09:07 ч., Бирхану Асфау (Ет) 1.09:17, Марко Ранкович (Сър) 1.10:20.

Най-бързите на 10.5 км:
Жени: Диляна Минкина (Бъл) 39:13 мин., Симона Миланова (Бъл) 39:20, Снежана Стефанова (Бъл) 42:13 мин.
Мъже: Йоло Николов (Бъл) 34:49 мин., Стоян Владков (Бъл) 35:08, Мартин Чиркоп (Мал) 35:38.

Общо близо 2500 бяха стартиралите в дългите дистанции, а в масовия старт финишираха над 700. Най-бързи на 3 км бяха Моника Георгиева при жените и Павел Танковски при мъжете.

Според мнението на повечето специалисти и коментарите на участниците това бе най-доброто издание на маратона от неговото създаване.

За първи път със специален паричен бонус бяха отличени най-бързите софиянци в класическия маратон. Парична награда от по 300 лв. получиха финиширалите с най-добри времена мъж и жена, родени в София Зорница Симеонова (3.29:16 ч.) и Илия Куцаров (2.27:57 ч.). Наред с това бе разиграна томбола с 20 награди сред всички завършили масовото бягане на 3 км. Специална „Арка на победителя“ бе изградена в зоната на старт/финала, пред нея участниците цял ден не спряха да си правят снимки за спомен с призьорите и селфита.

Класиране 42,195 км - ТУК! (по категории: ТУК!)

Класиране 21 км - ТУК!

Класирането 10,500 км - ТУК!

Още снимки - ТУК, ТУК, ТУК, ТУК и ТУК!

Изненада за бегачите пък поднесе най-добрият ни ултрамаратонец Андрей Гридин, който допълнително надъхваше участниците по трасето, приветствайки ги при всяко от преминаванията край него. Гридин дори предлагаше "безплатни прегръдки". Бегачът този път пропусна маратона, а както вече стана ясно, след 10 дни му предстои тежко изпитание. Гридин ще опита да постави най-доброто време на България за 100 километра, пробягани на 400-метрова писта.