Олимпийската бронзова медалистка в овчарския скок Алиша Нюман беше изправена пред сериозни последствия, след като получи наказание от 20 месеца лишаване от състезателни права.
Санкцията идва в резултат на пропуснати допинг тестове, въпреки че в атлетическите среди вече се говореше, че канадката е сложила край на кариерата си.
Новината за наказанието на 31-годишната Нюман предизвика вълнение, тъй като тя е сред утвърдените имена в дисциплината. Канадската атлетка спечели бронзов медал на Олимпийските игри в Париж през 2024 г., с което затвърди статута си на елитна състезателка. Въпреки това, според официалното съобщение, тя е нарушила антидопинговите правила, което води до принудителното ѝ оттегляне от спорта за близо две години.
Отделът за почтеност към Световната лека атлетика (Athletics Integrity Unit) излезе с официално становище, в което се посочват конкретните нарушения на Нюман. Според доклада, тя не е била на разположение за внезапен допинг контрол през февруари миналата година. Впоследствие са регистрирани още два пропуска през месец август.
Alisha Newman - Canada Olympian pic.twitter.com/QEXnJ5Dw1P
— World Athletes (@world_athelete) February 15, 2026
Тези три нарушения на антидопинговите правила са в основата на наложената санкция. Случаят подчертава строгите изисквания към елитните спортисти да предоставят актуална информация за своето местонахождение, дори и да не се състезават активно.
За последно Алиша Нюман взе участие в състезания от престижната верига „Диамантена лига“. Нейните последни стартове бяха на турнирите в Катар и Мароко през май миналата година. След тези събития тя не се е появявала на пистата, което подхрани слуховете за нейното оттегляне.