Голямата сензация от Световното първенство по лека атлетка в Даегу е факт. Мегазвездата на спринта и световен рекордьор на 100 и 200 метра Юсеин Болт бе дисквалифициран. Победителят в дисциплините от миналия планетарен шампионат и Олимпиадата в Пекин направи фалстарт във финала на 100 метра.

Титлата остана в Ямайка и бе спечелена от Йохан Блейк, който демонстрира страхотна форма в Даегу и финишира за 9.92 секунди. Блейк не тръгна добре, но навакса в средата на дистанцията и спечели със сериозна преднина. За 21-годишния атлет това е първи индивидуален медал от голямо първенство.

Сребърният медал след битка преди финала извоюва единственият американец сред последните 8 - Уолтър Дикс с резултат 10.08 сек. Дикс е бронзов медалист на 100 и 200 метра от Олимпиадата в Пекин.

За бронза се пребори изненадата на шампионата Ким Колинс. Атлетът от Сейнт Китс и Невис финишира за 10.09 сек. Това е четвърти медал за 35-годишния състезател от шампионати на света след златото на 100 метра от 2003-а година и бронзовите отличия на 100 метра от 2005-а и 200 от 2001-а.

В спринта на 100 метра в Даегу не участваха четиримата най-бързи мъже през сезона – Асафа Пауъл и Тайсън Гей заради контузии, както и Стив Мълингс и Майк Роджърс заради положителни проби за допинг.