Най-голямата сензация на световното първенство по лека атлетика в Берлин е факт. Световната рекордьорка в овчарския скок в зала и на открито Елена Исинбаева и абсолютна фаворитка в дисциплината не направи нито един успешен опит и приключи безславно участието си. Рускинята започна състезанието надменно, след като стартира на 4.75 метра и направи фаул на началната височина. След това притежателката на 26 световни рекорда качи летвата на 4.80 метра, но и там направи два фаула и за първи път от много години насам си тръгва без злато от голям форум. Шампионската титла с 4.75 метра спечели полякинята Анна Роговска, която през тази година веднъж вече победи Исинбаева. Второто място си поделиха американката Челси Джонсън и полякинята Моника Пирек с по 4.65 метра. Четвърта със същия резултат, но с повече грешни опити, завърши германката Зилке Шпигелбург.

Олимпийската шампионка на 100 метра Шели Ан-Фрейзър спечели и световната титла в дисциплината. Спринтьорката от Ямайка се изстреля отлично на старта и стигна до златното отличие с най-добър резултат в света за сезона от 10.73 секунди. С постижението си излезе на трето място във вечната ранглиста, което означава, че българската рекордьорка Ивет Лалова се смъква с още една позиция и вече дели осмото място с 10.77 секунди с Ирина Привалова. Сребърния медал в Берлин спечели Керън Стюърт (Ямайка) с изравнен личен рекорд от 10.75 секунди, а бронзовото отличие грабна американката Кармелита Джетър с 10.90 секунди. Шампионката от първенството в Осака преди две години Вероника Кембъл-Браун завърши четвърта с личен рекорд за сезона от 10.95 секунди.