Олимпийският, световен и европейски шампион в мятането на диск Роберт Хартинг беше избран за Спортист №1 на Германия за 2014 година заедно със скиорката Мария Рийш. Той обаче беше подложен на критика, защото е изпреварил в подреждането двама олимпийски шампиони от Сочи - победителят в северната комбинация Ерик Френцел и двойният златен медалист в спускането с шейнички Феликс Лох.

През 2014-а Хартинг извоюва втора поредна европейска титла в мятането на диск и стана победител в своята дисциплина в Диамантената лига, но самият той се съгласи, че Олимпийските игри в Сочи са с по-голяма стойност от шампионата на Стария континент.

"Не съм сигурен как оценявате това. Извиних се веднага на представителите на зимните спортове. Смятам, че олимпийският успех е с по-голяма стойност от европейските титли. Момчетата спечелиха златни медали там и по-лошото е, че аз съм на върха", сподели Хартинг.

Той беше поставен на първа позиция, Френцел остана втори, а на Лох беше отредено третото място.