Световното първенство по лека атлетика в Лондон започва днес. За първи път турнирът ще стартира с вечерна сесия, а организаторите предлагат десет състезателни дни. Програмата днес започва в 21:00 часа и ще завърши около полунощ. Ще има стартове в общо шест дисциплини, в пет от които ще се проведат квалификации. Има само един финал - на 10 хиляди метра при мъжете, където домакините се надяват Мо Фара да спечели отново златото. В шампионата ще участват рекордните 2030 атлети, като за първи ще се проведат 48 дисциплини. От тази година в програмата официално е добавено и 50 км. спортно ходене за жени.

Днес ще има две пробягвания в "кралската" дисциплина - 100 метра гладко бягане за мъже. В първото ще участват само най-слабите състезатели, докато фаворитите ще се включат директно от 1 кръг. Полуфиналите и финалът ще бъдат в събота. Бяганията се очакват заради края на кариерата, която обяви Юсеин Болт.

Габриела Петрова и Ивет Лалова са първите българки, които ще стартират в Лондон. Те започват участието си в събота (5 август) в квалификациите в тройния скок и сериите на 100 метра.

Световното първенство ще бъде излъчвано по БНТ и Евроспорт и следено в агенция БЛИЦ.

21.10 часа - Мирела Демирева (скок на височина) - квалификации
22.20 часа - Момчил Караилиев и Георги Цонов (троен скок) - ФИНАЛ, ако се класират