Митко Ценов се нареди на трето място във вечната ранглиста на България на 3000 м в зала за мъже. Атлетът от Мездра финишира втори в дисциплината със 7:59.34 мин по време на турнир в Истанбул, съобщава "БГатлетик".

Ценов се превърна в четвъртия българин, слизал под 8 мин в дисциплината под покрив. По-бързо от него са бягали само националният рекордьор Евгени Игнатов – 7:55.4 мин (през 1981 г.), и Здравко Гоподинов - 7:56.34 мин (през 1985 г.). Границата от 8-те минути е преминавал и рекордьорът ни на 3000 м стипълчейз Михаил Желев – 7:59.8 мин през 1973 г. Игнатов е и рекордьорът ни за младежи до 23 г., в която възрастова категория попада и Митко в момента.

До сега Ценов имаше личен резултат от 8:13.73 мин от миналата зима. Той преследва норматив за световното първенство в зала в Сопот през март, който е 7:52.00 мин. Възпитаникът на Йоло Николов бяга през цялото време сам в турския мегаполис днес, след като пейсмейкърът в бягането водеше за постижение от 7:35 мин.

Победител днес стана европейският шампион за юноши на 5000 и 10 000 м Али Кайа (Тур) с време от 7:44 мин. Кайа и Ценов ще бягат отново заедно в събота по време на Балканиадата в Истанбул.

Иван Попов финишира трети на 1000 м с постижение от 2:32.04 мин на същия турнир.