Шведката Еба Андерсон спечели олимпийската титла на 50 км ски-бягане в класически стил на Зимните олимпийски игри в Милано и Кортина д'Ампецо. Маратонската дистанция жени се провежда за първи път на Олимпийски игри, като дисциплината замени критикуваното бягане на 30 км.
Еба Андерсон финишира първа с време от 2:16.28.2 часа, като постигна своеобразен връх, тъй като до момента спечели три сребърни медала на състезанията в Тезеро - в индивидуалния старт, в скиатлона и в щафетата. Това е първо злато на Олимпийски игри за шведката. Андерсон е и шесткратна световна шампионка индивидуално и в щафетата от 2019 г. насам.
Норвежката Хайди Венг взе сребърен медал с изоставане от 2:15.3 минути зад шампионката. Тя има злато с щафетата на Олимпийските игри през тази година, както и бронзов медал в скиатлона.
След финален спринт с бронза се окичи швейцарката Надя Келин, която изпревари Кристин Фоснес от Норвегия и славната американка Джеси Дигинс, за която това бе последно състезание в кариерата. Надя Келин има сребърен медал с тима на Швейцария в отборния спринт на Олимпийските игри в Милано-Кортина.
Ски-бягане на 50 км, класически стил, жени:
1. Еба Андерсон (Швеция) - 2:16.28.2 часа
2. Хайди Венг (Норвегия) - на 2:15.3 минути
3. Надя Келин (Швейцария) - на 6:41.5 минути