Швейцария се класира за четвъртфиналите на Мондиал 2026, а резултатите и пътят на отбора на шампионата много приличат на представянето на България по време на историческото лято през 1994 г. Тогава „лъвовете“ са четвърти на Световното.
Преди 32 години първенството се провежда в САЩ. Сега Щатите са един от домакините на мондиала, а приликите между Швейцария сега и България тогава са доста.
България се класира за Мондиал'94 в квалификационна група с Швеция. На старта на самото световното първенство националите ни изненадващо се дънят - загуби с 0:3 от дебютанта Нигерия. По това време „суперорлите“ са актуален континентален шампион на Африка. Във втория си мач „лъвовете“ вкараха четири гола на балкански отбор – 4:0 срещу Гърция. В последния си двубой от групите селекцията на Димитър Пенев надви отбор от американския географски район след два вкарани гола – 2:0 над Аржентина.
На осминафиналите Пеневата чета след дузпи елиминира латиноамерикански съперник (Мексико). На четвъртфиналите играе срещу актуалния световен шампион Германия и печели с 2:1, за да последват загуби от Италия (0:2) на полуфиналите и Швеция (0:4) за третото място.
Швейцария стигна до Мондиал 2026, печелейки група с участието на Швеция. В първия си мач на световното първенство направи изненадващо реми – 1:1 срещу актуалния континентален шампион на Азия Катар. Във втората си среща тимът на Мурат Якин вкара четири гола на балкански съперник – победа с 4:1 над Босна и Херцеговина. В последния двубой от груповата фаза „червените кръстове“ нанизаха две попадения и победиха съперник от американския географски район - 2:1 срещу Канада.
На 1/16-финалите Швейцария победи Алжир с 2:0, но тази фаза не съществува през 1994 г., когато участват по-малко отбори. На 1/8-финалите швейцарците елиминираха след дузпи латиноамерикански съперник – Колумбия. На четвъртфиналите им предстои битка срещу актуалния световен шампион Аржентина.
Предстои единствено да видим дали отборът на Якин ще повтори отново България, за да елиминира и планетарния първенец, класирайки се на полуфиналите.
Веселин РУСИНОВ, БЛИЦ СПОРТ