Хорхе Мартин (Prima Pramac Racing) спечели скъсеното състезание за Гран При на Япония от световния шампионат в MotoGP. Това е втора негова втора поредна победа през сезона. Надпреварата бе прекратена по средата поради проливен дъжд, който направи условията прекалено опасни за състезателите.

25-годишният испанец, наричан Мартинатора, бе начело с време 24:06,314 минути след почти 13 обиколки преди прекратяването и оглави крайното класиране пред лидера в шампионата Франческо Баная (Ducati Lenovo Team), останал на 1,413 секунди. Трети е петкратният победител в Япония Марк Маркес (Repsol Honda Team) с изоставане от 2,013 секунди. Маркес намери позиция на почетната стълбичка за първи път от състезанието в Австралия през 2022 година.

Пилотите получиха пълни точки, тъй като изминаха повече от половината дистанция. Дъждът започна точно преди началото. Директорите на състезанието позволиха на състезателите да сменят мотоциклетите си, а стартът бе даден по план преди да се наложи спирането му, а опитът за рестарт бе неуспешен.

Сомкиат Чантра (IDEMITSU Honda Team Asia) спечели състезанието в клас Moto2. Тайланцедът затвърди доминацията си през уикенда, записвайки време 35:19,273 минути за първия си успех. Той остави зад себе си Ай Огура (Япония, IDEMITSU Honda Team Asia), който финишира на 1,353 секунда от победителя. Третата позиция зае лидерът в генералното класиране при пилотите Педро Акоста (Испания, Red Bull KTM Ajo) на 3,080 секунди от Сомкиат Чантра.

Хауме Масия (Испания, Leopard Racing) постигна втора поредна победа и общо трета за сезона след като бе най-бърз в клас Moto3. Испанецът стартира първи и финишира за 33:30,018 минути и излезе еднолично начело в генералното класиране при пилотите със 199 точки. Втори остана Аюми Сасаки (Япония, Liqui Moly Husqvarna Intact GP) - на 1,546 секунди от Масия. Трети финишира Даниел Олгадо (Испания, Red Bull KTM Tech3), изостанал с 1,602 секунди.

Следващият, 15-и кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм ще се проведе в Индонезия в периода 13-15 октомври. До края на сезона остават общо шест кръга.