На летищен комплекс „Долна Митрополия”, Плевен, завършиха свободните тренировки и квалификациите от втория кръг от Европейския шампионат по СуперМото в класовете SM Junior и S3 и третия кръг от Източно-Европейския шампионат по мотоциклетизъм на писта. 122 състезатели от 6 страни (Гърция, Турция, Сърбия, Румъния, Македония и България) участват в състезанието, провеждащо се за седми пореден път в памет на големия деятел на мотоциклетния спорт Димитър Калчев.

През днешния ден при  идеални условия за пилотите на пистата и горещо време от около 30 градуса в клас SP125сс победител в квалификацията стана Милен Георгиев (Априля) с време 1:58.880 минути, след него Жулиета Ленкова (Априля) с 2:00.917, а трето време даде Християн Бузалковски (Македония) 2:03.374. При F600 Спас Панев (Сузуки) направи най-бърза обиколка в квалификацията– 1:41.340. Втори по време на пистата в Долна Митрополия финишира Андреас Психогиус (Гърция) 1:42.532, а трети Павел Драганов (Кавазаки) с 1:42.119.

В F1000 Красимир Михайлов (БМВ) ще застане на първото място на стартовата решетка за утрешния старт, след като даде време от 1:39.161. Зад него останаха Димитър Калпаков (Ямаха) с 1:40.202 и Михаил Атанасов (Сузуки)- 1:40.395.

При SBK Мартин Чой (БМВ) беше най-бърз в квалификационните серии и по убедителен начин ги спечели с 1:32.815. Втори остана Красен Кънчев (БМВ)- 1:34.640, а с трето време Ангел Караньотов (Кавазаки) - 1:34.914 минути.

В SuperSport 600сс Йонел Паскота (Румъния) спечели квалификацията с 1:36.238, а на 0.015 секунди зад него остана Ненад Стоянович (Сърбия). Битката между двамата се очертава да бъде изключително оспорвана на утрешния старт, но Александър Георгиев (Хонда) със сигурност не трябва да бъде подценяван, защото „влезе” във времената на Паскота и Стоянович с 1:36.711, оставайки на 0.418 секунди зад тях и ще се нареди на трето място на стартовата решетка.

На пистата се провежда и първия кръг на шампионата за Скутери. Днешната квалификация спечели Лауренциу Чурешку (Румъния). Втори и трети преди утрешния старт се наредиха Пламен Христов и Боян Петров . И тримата пилоти с машини Априля. 13 състезатели участват в клас Скутери.

На Европейския шампионат по СуперМото в класове SM65 и SM 85 трима турски пилоти дадоха най-добри времена в квалификацията. Дениз Ончу записа 1:29.640, брат му Кан 1:30.576, а Бахатин Софуоглу 1:32.585. Димитър Петров (КТМ) е четвърти с 1:32.990 преди утрешния първи манш за класа.

При S3+OPEN по СуперМото Александър Георгиев(КТМ) спечели квалификацията с най-бързо време 1:24.308, втори е Янко Ташев (Хонда) с 1:26.034, а трети Влад Неага (Румъния) - 1:27.001.

Официалното откриване на Гран При България е утре (неделя) от 11.00 на летищен комплекс „ Долна Митрополия”, а след него са всички стартове в отделните класове.