Испанецът Маверик Винялес от отбора на Априлия Рейсинг спечели Гран При на Америките на пистата в Остин, щата Тексис.

С успеха си Винялес стана първият състезател в модерната история на Moтo GP, който се качва на върха на почетната стълбичка с мотоциклетите на три различни производителя - Сузуки, Ямаха и Априлия.

Винялес, който в събота спечели и спринтовия старт, потегли от полпозишън и не изпусна първото място по време на 20-те обиколки. Той измина дистанцията от малко над 110 километра за 41:09,503 минути.

Втори на 1,728 секунди остана сънародникът му Педро Акоста (Ред Бул ГасГас), а трети на 2,703 секунди финишира италианецът Енеа Бастианини (Дукати Леново).

В топ осем попаднаха още двама испанци и трима италианци, като четвърти завърши Хорхе Мартин от Прима Прамаг, а пети приключи Франческо Баная от Дукати Леново.

В класирането в MotoGP след първите три кръга водач е испанецът Хорхе Мартин с 80 точки, пред Бастианини с 59 и Винялес с 58. След това е Акоста с 54, а италианецът Баная е пети с 50.

Следващото състезание от календара на MotoGP е след две седмици в Испания на пистата Херес.