Автомобилистът Карлос Сайнц и мотоциклетистът Сирил Деспре останаха начело на двете отделни класирания на рали Дакар след края на най-дългия етап на състезанието - 600-километров участък на пясък и камъни през пустинята Атакама. Докато Карлос Сайнц обаче изостана на второто място в седмия етап, Сирил Деспре продължи да трупа огромна преднина с ново първо място, този път между градовете Икике и Антофагаста.

Испанецът Сайнц, който на по-ранен етап от кариерата си спечели два пъти световния рали шампионат, бе изпреварен на първата позиция от съотборника си във Фолксваген - катарския пилот Насер Ал Атия. Шестата етапна победа в кариерата на Атия го изкачи пред другия негов съотборник Марк Милър на второто място във временното класиране. Той изостава на 11.03 минути от Санйц, докато американецът Милър има двойно по-голям пасив.

Двукратният шампион с мотоциклет Деспре най-вероятно няма да има конкуренция през тази година. Пилотът на КТМ спечели седмия етап с 6:34.14 часа, но този път бе само на 29 секунди от миналогодишния победител и свой съотборник Марк Кома от Испания. Французинът води в класирането с 1:06.50 часа пред Кома./БЛИЦ