Хорхе Лоренсо показа, че в момента е недостижим в Мото GP и за второ поредно състезание ще стартира от полпозишън. Той спечели квалификацията за Гран При на Холандия в Асен.

Лоренсо направи най-бързата си обиколка за 1 минута и 34,515 секунди. Само на две стотни зад лидера в шампионата се нареди французинът Ранди де Пюние.

Австралиецът Кейси Стоунър ще стартира в утрешното състезание от трета позиция, а след него се подредиха Бен Спийс и Ники Хейдън.

Андреа Яноне затвърди добрата си форма от тренировките и спечели полпозишън в Мото 2. Задачата на италианеца бе улеснена от катастрофата на Алекс Дебон. От втора позиция ще стартира Ратапарк Вилароит.

Марк Маркес спечели първото стартово място в клас до 125 куб. см. 17-годишният испанец, който победи в последните две състезания, взе четвъртия си полпозишън за сезона. Втори с изоставане от повече от половин секунда е британецът Брадли Смит./БЛИЦ