За втори път през сезон 2015, Община Сливен и мотополигон „Бършен“ ще бъдат домакини на мотокрос състезание, като този път в града на Сините камъни предстои провеждането на осмия кръг от Републиканския шампионат. Както обикновено, организацията в Сливен винаги е била на високо ниво, независимо от метеорологичните условия, които предвещават едно може би кално състезание в съботния ден и слънчево време в неделя.

Седем са изминалите състезания до момента от националния шампионат по мотокрос, като Гран При Сливен е третото поред от серията „С“ състезания (Самоков – Севлиево - Сливен).

В клас МХ65, Кристиян Иванов (КТМ, ТексимМоторспорт, 295 т.) е неизменно на върха подиума в изминалите 4 поредни състезания, като постепенно увеличава преднината си пред Димитър Грозданов (КТМ, МХ Рейсинг Симитли, 269 т). Християн Даков (КТМ, Левски МХ Груп, 237 т.) заема третата позиция във временното класиране, но в Севлиево ясно пролича неговият основен конкурент Виктор Бориславов (КТМ, Мото Спорт Варна, 163 т.), който пропусна едно състезание и като цяло изостава в точките. След контузията на Виктор Нейчев (КТМ, Тексим Мотор Спорт, 147 т.) в Самоков, на петата позиция се установи Станислав Гошев (КТМ, Ефкорейсинг, 153 т.).

При „батковците“ в клас МХ85, Алекс Димитров (КТМ, Мото Спорт Варна, 293 т.), въпреки двата си технически проблема в Самоков и Севлиево и пропуснатите два почти сигурни подиума продължава да води в класирането през основния си конкурент тази година – Жулиан Георгиев (КТМ, Моторейсинг Варна, 281 т.). Битката между двамата ще бъде определяща за шампионата в следващите състезания. След два поредни подиума обаче Виктор Касабов (КТМ, Левски МХ Груп, 240 т.) се измъкна до третото място във временното класиране, оставяйки след себе си Николай Малинов (Кавазаки, Панчо Рейсингтийм, 223т.) и Румен Мирчев (Ямаха, МСК Калабак 1969, 221т.) който показва много добра форма напоследък и два подиума.

В клас МХ2, положението наистина стана интересно след завръщането на Майкъл Иванов (Хускварна, Троян моторспорт 01) и Иван Петров (КТМ, МСК Севлиево) в шампионата. Иванов предостави на почитателите си феноменално участие в Севлиево, спечелвайки четири манша, 2 в МХ2 и 2 МХ1. В класирането обаче Любомир Васев (Ямаха, СК МХ Шулц, 268 т.) отбеляза победа в първото състезание на мотополигон „Бършен“ тази година и реално в момента се нуждае само от топ класирания, защото Хакан Халми (КТМ, МСК Севлиево, 266 т.) стопи разликата между двамата само до две точки към момента. Кристиян Ангелов (Ямаха, НСА моторспорт, 249 т.) убедително стартира есенния полу-сезон в Самоков, но Севлиево се оказа лек препъни камък за неговите амбиции и Валентин Роглев (Кавазки, Панчо рейсингтийм, 246 т.), въпреки че пропусна Поморие, започна леко да се изкачва към топ три на шампионата. Съотборникът му Тони Цветков (Ямаха, 194 т.) завършва топ пет в клас МХ2, но определено, за подиума в Сливен е невъзможно да бъдат направени някакви предварителни прогнози.

След свежия полъх който Майкъл остави в клас МХ1 в Севлиево, и в Сливен ни очаква едно интересно състезание при най-голямата кубатура 450сс. Тодор Тотев (Хонда, МСК Севлиево, 309 т.) и Николай Йовчев (Хонда, Несебър Мото, 307 т.) едва ли ще оставят тези две точки и титлата да бъдат решени на финала в Айтос, така че Тотев ще се опита да се възползва от всяка ситуация при която Йовчев е след него, като същото важи и самият Йовчев. Калоян Илиев (КТМ, МСК Калабак 1969, 255т.) задържа третата позиция в класирането пред Денислав Ангелов (КТМ, МСК Бяла рейсинг, 226 т.) който изпита сериозен „оранжев“ малшанс в Севлиево и записа слаб първи манш и съответно точки. Пети в класирането остава Веселин Иванов (Сузуки, МСК Севлиево) с актив от 170 точки.

Със седем първи места от седем възможни Мартин Тодоров (Ямаха, МСК Калабак 1969, 347 т.) сериозно е заявил претенциите си за титла в клас МХ тази година. Веселин Малинов (Кавазаки, Панчо рейсингтийм, 280 т.) има не малък аванс пред Атанас Петров (КТМ, АИТ Рейсингтийм, 228 т.), но шансът да се познае точния подиум в класа е приблизително равен на това да се познаят числата на джакпота от първия път. (Някой все пак успяват)

И така, както обикновено много адреналин и мотокрос ни очакват тази седмица на мотополигон "Бършен", град Сливен, като програмата на състезанието е типичната за сезон 2015 – събота тренировки и един манш за клас МХ, а в неделя след официалното откриване в 10:20 са състезателните маншове за Гран При Сливен 2015.