111 пилоти от девет държави караха през уикенда на пистата в Долна Митрополия по време на седмия кръг на BMU европейски шампионат по мотоциклетизъм, както и за третия кръг на Европейския шампионат по Супермото – Grand Prix Bulgaria 2019. Състезанието беше десето поредно в памет на големия приятел на българския моторен спорт г-н Димитър Калчев. Въпреки горещото време (в събота 36 градуса, в неделя 37 градуса по Целзий) над 5000 човека изгледаха състезанията и станаха част от мотоциклетните надпревари.

Безспорно с най-голям интерес публиката очакваше битката за първата позиция в кралския клас – SuperBike1000 между Мартин Чой ( КО BMW рейсинг тим, BMW) и Ангел Караньотов (Overdrive Racing Team, Дукати). В жегата на пистата и по време на свободните тренировки и квалификациите за време двамата даваха изключително близки резултати, разликите бяха в хилядни от секундата. На самото състезание Караньотов стартира първи, но беше изпреварен от Чой. Двамата на два пъти си разменяха лидерството до деветата обиколка, когато Ангел технично изпревари и до края не даде шанс на основния си конкурент да го победи.

Караньотов финишира с аванс от 0.6 секунди пред Чой и записа седма поредна победа от началото на шампионата. Трети е Димитър Митов (МК Боляри, BMW).

В клас SP125cc Жулиета Ленкова-Апостолова (МСК Плевен, Априля) постигна поредната си победа от началото на шампионата със силното си каране в неделния ден, а след нея финишираха Пламен Христов (МСК Плевен, Априля) и Боян Петров (МСК Плевен, Априля).

В клас Formula 600cc първото място спечели Васил Кичуков (Зедмото, Сузуки). Втори и трети се класираха Янислав Димитров (Мотомания.БГ, Хонда) и Павел Драганов (Троян мото клуб, Ямаха).

При машините в Formula 1000cc повече от успешно се представи Велислав Марков (Кранк Пауър, Кавазаки), който си тръгна с купата на победителя в класа. На втората позиция за награждаване се качи Валентин Георгиев (Зедмото, Хонда). Трети стана Ненко Стаменов (МК Боляри, Кавазаки).