Щефан Брадъл спечели световната титла в Мото 2 ден преди последния старт за сезона във Валенсия. Немецът стана шампион, след като стана ясно, че основният му конкурент Марк Маркес няма да вземе участие в утрешното състезание.

Испанецът обяви, че няма да стартира в надпреварата заради болки, получени при падане. По този начин 21-годишиният Брадъл стана първият германец със световна титла по мотоциклетизъм от 18 години насам. За последно това бе сторил Дирк Раудис, който през 1993 г. триумфира при 125-кубиковите.

Преди утрешния старт във Валенсия Щефан Брадъл има 23 точки аванс пред Маркес, а нито един друг пилот няма математически шансове да измести немеца от първото място. Брадъл направи силен старт на сезона и спечели 4 от първите 6 състезания. Маркес, който през миналата година взе титлата при 125-кубиковите, даде силен отговор и грабна седем победи през сезона./БЛИЦ