Днес (13 ноември) се навършват 30 години от катастрофата в Гран При на Австралия в Адеаида, която донесе на Михаел Шумахер първата му световна титла. По този начин беше поставено началото на успешната ера на Пилето във Формула 1, завършила с рекордните седем шампионски трофея.
По случай годишнината агенция БЛИЦ ви представя превод на публикация от сайта „Racingnews365.com“, посветен на финалния скандал на шампионата през 1994 г.
Най-големият скандал във Формула 1: Шумахер елиминира Хил и себе си
От Кристиано Роналдо срещу Лионел Меси до Рафаел Надал срещу Роджър Федерер, съперничество съществува във всеки спорт. Такава жестока конкуренция присъства и във Формула 1 от десетилетия.
Докато краят на 80-те и началото на 90-те бяха белязани от интензивното противопоставяне между Ален Прост и Айртон Сена, в началото на 1994 г. нещата сякаш най-накрая се успокоиха. Прост се беше оттеглил, а претендентите за титлата Сена, Михаел Шумахер и Деймън Хил се уважаваха един друг.
Това обаче предстоеше да се промени съвсем скоро. Когато Сена загина трагично в третия кръг на сезона, Хил и Шумахер бяха тези, които се озоваха в напрегната битка за титлата. Двамата се бореха здраво на пистата и битката ставаше все по-ожесточена.
В Гран При на Великобритания Шумахер изпреварва Хил по време на загряващата обиколка, което води до дисквалификация на германския пилот. Пилето пренебрегна черния флаг и получи забрана за участие в следващите две състезания.
По-късно през сезона германецът открито каза, че неговият британски съперник не е пилот от световна класа. Нравите се нажежаваха. След пълна със събития година, Формула 1 замина в Аделаида за финала на сезона. В този момент Шумахер беше с една точка пред Хил в класирането на шампионата.
Спорен финал
Съотборникът на Хил Найджъл Менсъл (б. пр. - заел мястото на Сена в няколко старта и ликувал в Гран При на Австралия през 1994 г.) спечели полпозишън. Британецът обаче не можа да запази лидерската си позиция, тъй като Шумахер поведе още в първия завой.
Хил остана на второ място. Подреждането се запази до 36-ата обиколка, когато Пилето загуби контрол над болида си Бенетон на завоя „Източната тераса“ и се удари в оградната стена. Когато се върна на пистата, Хил опита да го изпревари.
Германецът не отстъпи на британеца, а се удари в Уилямс-а на съперника и отпадна. Всичко изглеждаше свършило за Шуми, който беше принуден да гледа как се развива състезанието, застанал зад оградата. Хил се добра до питлейна с повредената си кола.
В бокса механиците на Уилямс прецениха, че Деймън не може да продължи участието си в състезанието. Предното ляво окачване на неговия болид беше сериозно повредено и би било безотговорно да се върне обратно на пистата. Отпадането на британеца позволи на Шумахер да вземе първата си титла. Световна титла, около която дискусията не спира и до днес.
Последствията след състезанието
Много фенове на Формула 1 обвиняват Шумахер за съприкосновението с Хил. След разследване стюардите решиха, че това е състезателен инцидент и няма да бъдат предприети наказателни действия срещу германския пилот.
На 25-годишна възраст Шумахер става първият немски световен шампион във Формула 1, макар и при много противоречиви обстоятелства. През следващите години Шуми твърдеше, че сблъсъкът е състезателен инцидент, позиция, която се приема с много ирония в медиите.
Въпреки че Хил първоначално умишлено избягва да се намесва в споровете, по-късно той обвини Шумахер, че умишлено го е блъснал. Коментаторът на Формула 1 Мъри Уокър настоява, че Шумахер не е причинил умишлено катастрофата, докато неговите колеги - бившият пилот от Формула 1 Джонатан Палмър и репортерът от бокса Бари Шийн, твърдят, че Михаел наистина е виновен.
„Уилямс вече беше 100% сигурен през 1994 г., че Михаел е виновен за неспортсменско поведение, но не протестира срещу титлата му, защото отборът все още се занимаваше със смъртта на Сена“, заявява години по-късно Патрик Хед пред списание „F1 Racing“.
Британската общественост също обвинява Шумахер. През 2003 г. BBC проведе анкета за „Най-неспортсменският момент във Формула 1“, инцидентът в Аделаида спечели първото място. Предстои да видим дали истината за инцидента от 13 ноември 1994 г. ще излезе някога наяве.
Люк Меркс и Фъргъл Уолш, Racingnews365.com
Превод: Веселин Русинов, БЛИЦ