Световният шампион Валентино Роси спечели първия старт за сезон 2010 в кралския клас от шампионата по мотоциклетизъм - MotoGP. Италианският пилот на Ямаха бе най-бърз на пистата в Доха, Катар, след като постави време от 42:50.099 минути в 22 обиколки на 5.38-километровото трасе.

Той спечели 104-а победа в кариерата си и първа в началото на шампионат от състезанието в Херес, Испания, през 2005-а година, след като изпревари съотборника си Хорхе Лоренсо. Испанският пилот на Ямаха завърши с 1.022 секунди пасив срещу световния шампион.

Състезанието започна с шокиращ старт на Дани Педроса, след като пилотът на Хонда се изстреля от седмо до първо място още в първия завой на пистата в Доха. Той обаче бе изпреварен бързо от Роси, започналият от първа позиция на стартовата решетка Кейси Стоунър и неговият съотборник Ники Хейдън.

Австралиецът Стоунър, който спечели състезанието в последните му три издания, обаче разочарова щаба на Дукати, след като загуби контрол над мотоциклета си и падна в четвъртия завой на петата обиколка.

Японецът Шоя Томизава записа името си в историята като първи победител в новия клас Moto2. Японският пилот на Хонда постави време от 41:11.768 минути за успеха, оставяйки зад себе си испанския пилот на Хонда - Алекс Дебон, който завърши състезанието с 4.656 секунди пасив. На трето място с 4.789 секунди зад победителя остана Жул Клузел. Френският пилот оформи тройната победа за Хонда в Катар.

В клас до 125сс победител стана Николас Терол, който донесе първи триумф за Априля за сезон 2010. Испанецът записа време от 38:25.644 минути в 18-те обиколки в Доха и остави на второ място на почетната стълбичка с 2.395 секунди пасив своя сънародник с мотоциклет на Дерби - Ефрен Васкес.