Днес се навършват точно 10 години от изиграването на един от най-паметните финали в историята на европейските клубни турнири. На 25 май 2005 г. Ливърпул се изправи срещу Милан в спор за титлата в Шампионската лига и стигна до триумф, след като навакса три гола пасив и спечели след дузпи. Това беше първа поява на „червените“ на финал в шампионския турнир на Европа след злополучния мач на „Хейзел“ срещу Ювентус през 1985 г., когато загиват много фенове по трибуните, а „черно-белите“ печелят с гол на Мишел Платини от дузпа.

4_4.jpgДомакинството на финала беше поверено на Истанбул, а мачът се играе на Олимпийския стадион „Ататюрк“. Паоло Малдини даде аванс на Милан още в първата минута, а в края на първото полувреме Ернан Креспо добави още две попадения в полза на „росонерите“. Свидетели твърдят, че на почивката по улиците на Милано са раздавани отпечатани плакати с надпис „Милан шампион на Европа 2005“. Мениджърът на Ливърпул Рафаел Бенитес обаче има други планове. Той предприема смяна и пуска германския халф Дитмар Хаман на мястото на защитника Стив Финан. Това означава, че „червените“ остават с трима в отбрана, но пък печелят ключово предимство в средата.

4_3.jpgВ 54-ата минута Стивън Джерард връща едно попадение, а две минути след това Владимир Шмицер вкарва още един гол за мърсисайдци. Три минути по-късно Джерард е фаулиран в наказателното поле от Дженаро Гатузо и съдията Мануел Мехуто Гонсалес дава дузпа. Вратарят Дида спасява удара на Шаби Алонсо, но испанецът вкарва при добавката. До края на редовното време не пада гол, въпреки че Милан е близо до такъв, когато малко преди края Кака на два метра пред вратата с глава не успява да отклони удар на Яп Стам. В продълженията Андреа Пирло удря греда, Йон Дал Томасон се разминава с топката точно пред вратата. Андрий Шевченко няма никакъв късмет. Първо ударът му с глава е отразен от Йежи Дудек, а след това от половин метър пред вратата бие в тялото на вратаря на Ливърпул.

4-2_1.jpgТака се стига до дузпите. Дудек залага на тактика, приложена от бившия вратар на Ливърпул Брус Гробелар на финала на КЕШ през 1984 г. срещу Рома. Тогава „червените“ побеждават „вълците“ с дузпи в Рим и печелят трофея. Гробелар тогава използва странен танц на голлинията, за да разконцентрира съперниците и тактиката е успешна. Дудек прави същото в Истанбул и методът отново проработва. Сержиньо, Пирло и Шевченко пропускат при дузпите. Хаман, Сисе и Шмицер са точни за Ливърпул и купата от Шампионската лига става притежание на английския тим.

Милан – Ливърпул 2:3 след дузпи (3:3 в ред. вр. и след прод.)
1:0 Паоло Малдини (1), 2:0 Ернан Креспо (39), 3:0 Ернан Креспо (44), 3:1 Стивън Джерард (54), 3:2 Владимир Шмицер (56), 3:3 Шаби Алонсо (60)

При дузпите: Сержиньо – пропуска, 0:1 Дитмар Хаман, Андреа Пирло - пропуска, 0:2 Джибрил Сисе, 1:2 Йон Дал Томасон, Джон Арне Рийзе – пропуска, 2:2 Кака, 2:3 Владимир Шмицер, Андрий Шевченко – пропуска

milan.jpgМилан: Дида, Кафу, Яп Стам, Алесандро Неста, Паоло Малдини, Андреа Пирло, Дженаро Гатузо (112-Руи Коща), Кларънс Зеедорф (86-Сержиньо), Кака, Андрий Шевченко, Ернан Креспо (85-Йон Дал Томасон)
Треньор: Карло Анчелоти

liverpul.jpgЛивърпул: Йежи Дудек, Стив Финан (46-Дитмар Хаман), Джейми Карагър, Сами Хупия, Джими Траоре, Шаби Алонсо, Луис Гарсия, Стивън Джерард, Хари Кюъл (23-Владимир Шмицер), Милан Барош (85-Джибрил Сисе)
Треньор: Рафаел Бенитес