Ню Йорк Джайънтс спечели Супербоул XLVI, след като на финала победи Ню Инглънд с 21:17. Илай Менинг (30 от 40 за 296 ярда и тъчдаун) бе обявен за MVP и заработи ключове за чисто нов кабриолет “Шевролет”, след като за седми път през сезона изведе “гигантите” до обрат във финалната четвърт.

Менинг откри с девет последователни успешни паса и счупи рекорда на Супербоул, но получи и два сака в първата серия, завършила с пънт. Том Брейди пое топката, но му бе отсъдено нарушение в ендзоната, което доведе до първото сейфти на Супербоул от 21 години насам. 5:22 мин. по-късно Менинг намери Виктор Крус в ендзоната и Джайънтс дръпнаха 9:0.

Ню Инглънд заработиха едва 55 ярда през първата четвърт, но дочакаха почивката с точка преднина. Стивън Гостковски вкара от 29 ярда, а осем секунди преди изтичане на втората четвърт Дени Уудхед хвана тъчдаун пас на Брейди. Джайънтс се оттеглиха на полувремето с пасив 9:10.

„Патриотите” поведоха със 17:9 след първата си серия за третата част. Брейди намери Арън Ернандес с 12-ярдов пас за, както се оказа, последните точки на Ню Инглънд в мача. До края шампионите на АФК минаха центъра точно веднъж. И въпреки това 3:46 мин. преди края все още водеха и мечтаеха за четвърта титла в последното десетилетие.

Победната серия на Джайънтс стартира с 38-ярдов пас на Менинг към Марио Менинхем. Куотърбекът на „гигантите” успя в 6 от 7 паса за 81 ярда, но нямаше участие в победния тъчдаун. Блъфът на Ню Инглънд даде на Брейди 57 секунди и един таймаут за победния тъмдаун. „Патриотите” обаче едва закараха топката но централната линия. Пасът на отчаянието обаче бе отбит и за втори път в последните пет сезона Джайънтс грабнаха трофея „Винс Ломбарди”./БЛИЦ