ПОБЕДИ

Фернандо Алонсо с Ферари, Дженсън Бътън и Люис Хамилтън от Макларън и Себастиан Фетел от Ред Бул имат по две победи през този сезон. Австралийският съотборник на Фетел Марк Уебър е единственият с три успеха през годината.

Ферари има 212 победи (от 804 старта във Формула 1), докато Макларън е вторият най-успешен тим със 168 триумфа. Уилямс има 113, а Ред Бул – 11.

Победата на Алонсо на “Хокенхайм” бе 23-ата в неговата кариера, като се изравни по този показател с бразилеца Нелсон Пикет. Още един успех ще изравни испанеца с петкратния шампион Хуан Мануел Фанджо от Аржентина.

ПОЛПОЗИШЪН

Уебър, Хамилтън и Фетел са единствените пилоти през този сезон, които са печелили състезание, стартирайки от полпозишън. Седем от последните 11 старта бяха спечелени от състезатели, тръгнали от първа позиция.

Полпозишънът на Фетел бе 11-и в неговата кариера, шести за сезона и трети поред. Преднината от 0,002 секунди, с която германецът спечели първата стартова позиция в родината си бе най-малката от Гран При на Италия през 2006 г., когато Кими Райконен спечели квалификацията с преднина от 2 хилядни.

Най-оспорваната квалификация бе на Гран При на Европа през 1997 г., когато на “Херес” Жак Вилньов, Михаел Шумахер и Хайнц-Харалд Френцен дадоха абсолютно равни времена.

Ферари за последно имаше свой болид на полпозишън в Гран При на Бразилия през 2008 г. Оттогава изминаха 28 състезания.

Ред Бул имаше своя кола на първа стартова позиция във всички състезания през годината с изключение на едно. Тимът вече има 15 полпозишъна във Формула 1, един повече от вече несъществуващия вече отбор Тирел.

КВАЛИФИКАЦИЯ

Ред Бул окупира първа стартова редица в пет състезания през сезона. В последните 15 състезания тимът имаше поне една кола на първия ред на решетката.

Световният шампион Дженсън Бътън не се е класирал сред първите двама пилоти в квалификациите от Гран При на Турция през юни 2009 г.

Четири състезания през тази година бяха спечелени от пилоти, които не тръгнаха от първа стартова редица.

Руският пилот на Рено Витали Петров е единственият пилот, който през този сезон не е записвал по-добро време в квалификациите от своя съотборник. Полякът Роберт Кубица има 11 по-добри стартови позиции от своя съотборник.

УНГАРИЯ

Пистата “Хунгароринг” ще приеме Гран При от Формула 1 за 25-и път.

Макларън спечели последните три състезания в Унгария и шест от последните 11 състезания тук. Въпреки репутацията на пистата като трудна за изпреварвания само един от последните пет старта бе спечелен от пилота, тръгнал от полпозишън.

Само в два случая през последните 10 години победителят от Гран При на Унгария печели световната титла във Формула 1. И двата пъти това е Михаел Шумахер – 2001 и 2004 г.

Шумахер има повече победи в Германия от всеки друг пилот – 4 пъти. Пилотът на Макларън Люис Хамилтън има два успеха в последните три години.

През тази година в състезанията няма унгарски пилоти. Единственият местен състезател, участвал във Формула 1 е Жолт Баумгартнер.

Дженсън Бътън и Фернандо Алонсо спечелиха първите победи в кариерите си на унгарската писта (съответно през 2006 и 2003 г.). Полякът Роберт Кубица дебютира във Формула 1 на “Хунгароринг” през 2006-а.

ЮБИЛЕЙ

На 29 юли Фернандо Алонсо празнува своя 29-и рожден ден. В Германия той записа състезание № 100 със спечелени точки, като това бе старт № 150 в кариерата му.

Бившите шампиони от Уилямс вече имат 100 поредни състезания без записана победа. Последният успех на тима на Сър Франк Уилямс бе в Бразилия през 2004 г.

ПИСТА: “Хунгароринг”
Дължина на обиколката: 4,381 км
Брой обиколки на състезание: 70
Обща дължина на състезанието: 306,663 км
Полпозишън за 2009 г.: Фернандо Алонсо (Испания, Рено) – 1:21,569 минути
Най-бърза обиколка на трасето по време на състезание: Михаел Шумахер (Германия, Ферари) – 1:19,071 минути през 2004 г.

ФАКТИ: Известна като тясна и начупена, пистата “Хунгароринг” е една от най-бавните във Формула 1. В миналото доброто квалификационно време бе изключително важно заради трудното изпреварване. Трасето е разположено само на 25 км от столицата на Унгария - Будапеща.

ПОБЕДИТЕЛИТЕ ОТ ПОСЛЕДНИТЕ 5 СЪСТЕЗАНИЯ НА “ХУНГАРОРИНГ”
2009 г. – Люис Хамилтън (Великобритания, Макларън)
Хамилтън сложи край на серията на Макларън от 10 поредни състезания без победа, след като триумфира в състезание, протекло под сянката на инцидента с Фелипе Маса в квалификацията. Бразилецът бе в кома със сериозни наранявания на главата. В първата обиколка Себастиан Фетел с Ред Бул се сблъска с пилота на Ферари Кими Райконен. Финландецът завърши втори. Испанецът Хайме Алгерсуари стана най-младият пилот записал участие във Формула 1 – на 19 години и 125 дни.

2008 г. – Хейки Ковалайнен (Финландия, Макларън)
Ковалайнен получи първата си и единствена засега победа във Формула 1, след като Маса получи повреда на двигателя три обиколки преди края докато бе лидер. Тимо Глок с Тойота завърши втори – най-доброто класиране в кариерата му. Хамилтън имаше повреда, но финишира на пето място.

2007 г. – Люис Хамилтън (Великобритания, Макларън)
Хамилтън спечели, след като тръгна от полпозишън. Състезанието бе белязано от спорната квалификация, след която съотборникът му Фернандо Алонсо бе лишен от първата си стартова позиция заради ненужно забавяне на британеца. Макларън бе лишен от спечелените точки, а Алансо се скара с отбора заради фаворизиране на Хамилтън.

2006 г. – Дженсън Бътън (Великобритания, Хонда)
Първата победа на Дженсън Бътън във Формула 1 дойде в дъждовно състезание, в което той стартира от 14-а позиция. Алонсо катастрофира докато бе лидер, а Михаел Шумахер отпадна три обиколки преди края.

2005 г. – Кими Райконен (Финландия, Макларън)
Райконен съхрани шансове за титлата, докато Алонсо, който все още имаше аванс от 26 точки, завърши 11-и. Испанецът бе наказан с преминаване през питлейна заради сблъсък с Ралф Шумахер на първия завой. Михаел Шумахер стартира от полпозишън./БЛИЦ