Полуфиналистът от миналия сезон Аякс надви у дома гръцкия първенец ПАОК (Солун) с 3:2 и с общ резултат 5:4 продължава към плейофите за влизане в групите на Шампионската лига.

Холандецът Диего Бисесвар (23) шокира своите сънародници и даде преднина на гостите, а в 32-ата минута Душан Тадич пропусна да изравни от дузпа. Холандският шампион получи нова дузпа и този път Тадич (43-дузпа) бе точен от бялата точка за 1:1.

Домакините доминираха до края на мача и си подсигуриха успеха след попадения на Николас Талиафико (79) и Душан Тадич (85-дузпа). В добавеното време Диего Бисесвар (90+3) оформи крайния резултат.

Така Аякс ще играе в плейофите срещу кипърския шампион АПОЕЛ (Никозия), а ПАОК продължава в плейофите на другия турнир Лига Европа срещу словашкия първенец Слован (Братислава).

В същото време Селтик загуби у дома от румънския първенец ЧФР Клуж с 3:4 и отпадна с общ резултат 4:5. Чиприан Деак (27) даде аванс на гостите, но шотландският шампион обърна резултата с голове на Джеймс Форест (51) и Одсон Едуард (61). Абдел Билел Омрани (74-дузпа) изравни, но Райън Кристи (76) бързо върна преднината на „детелините“. Отново Омрани (80) бе в прегръдките на своите съотборници, а в дълбоко в добавеното време Мариус Тукудеан (90+7) оформи крайния резултат. В плейофите ЧФР Клуж ще срещне чешкия Славия (Прага), а Селтик очаква в плейофната фаза на Лига Европа победителят от двойката Шериф (Тираспол) и АИК (Стокхолм).

Порто пък преклони глава у дома срещу Краснодар и загуби с 2:3, а с общ резултат 3:3 и по-малко голове на чужд терен отпадна от Шампионската лига. „Драконите“ бяха спечелили първата среща с 1:0 в Русия, но „биковете“ ги шокираха в реванша с попадения на Тони де Вилхена (3) и Магомед Сюлейманов (12, 34) през първата част. Португалският гранд върна само две от попаденията чрез Зе Луиш (57) и Луис Диас (77), а финалният му щурм остана без успех. В плейофите Краснодар ще се изправи срещу Олимпиакос, елиминирал Истанбул Башакшехир след 2:0 в реванша и общ резултат 3:0.