ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

Арсенал елиминира Порто с 4:2 след дузпи и за първи път от 14 години се класира на четвъртфиналите в Шампионската лига. В редовното време на реванша "артилеристите" се наложиха с 1:0 с гол на Леандро Тросар в 41-ата минута и изравниха общия резултат от двата мача (1:1). В продълженията не падна ново попадение и се стигна до дузпи.

Лондончани бяха безгрешни от бялата точка. Разписаха се капитанът Мартин Йодегор, Кай Хаверц, Букайо Сака и Деклан Райс. Пепе Акино и Марко Груич вкараха за Порто, но Уендел стреля в лявата греда, а Давид Рая отрази удара на Галено и Арсенал надделя при дузпите с 4:2, продължавайки напред.

WINBET – Ранно изплащане, Бонус Колонка и още много изненади в Спорт! (18+)

"Топчиите" притиснаха гостите в началните минути. Бен Уайт засече с глава центрирана топка, изпращайки я над вратата. В 13-ата минута Букайо Сака проби отдясно, шутира, Диого Коща спаси. Малко по-късно удар на Мартин Йодегор прелетя на сантиметри от целта.

Порто отговори с коварен изстрел на Еванилсон. Бразилецът се възползва от неумела намеса на Уилиам Салиба и се опита да изненада Давид Рая, но и той не уцели очертанията на вратата. В 22-ата минута Еванилсон отново стреля, Рая внимаваше и спаси.

Малко по-късно коварно центриране на Бен Уайт можеше да доведе до гол, но ветеранът Пепе изчисти в корнер.

В 41-ата минута Арсенал успя да поведе и да изравни резултата от двата мача. Йодегор изведе с отличен пас Леандро Тросар и белгийският национал реализира в далечния ъгъл - 1:0.

В края на полувремето ситуацията на терена доста се изнерви, но реферът Клеман Тюрпен набързо охлади страстите.

И след почивката защитата на Порто имаше доста работа, като не позволяваше на домакините да стигат до голови възможности. В 64-ата Якуб Кивиор направи нарушение в опасна близост до наказателното поле, но последвалият удар на Франсиско Консейсао излезе в аут.

В средата на втората част Йодегор за втори път прати топката в мрежата на Порто. Голът обаче беше отменен за нарушение на Кай Хавертц срещу 41-годишния Пепе.

В 69-ата минута Давид Рая спаси удар на Консейсао. В 84-ата Йодегор можеше да реши всичко в полза на Арсенал. Норвежецът стигна пръв до топката след спасяване на Диого Коща, но я изстреля покрай целта в аут. До края на редовното време не падна ново попадение и последваха продължения.

В 101-ата минута резервата Мехди Тареми се освободи от защитата на Арсенал и стреля от границата на наказателното поле, топката профуча покрай вратата на Давид Рая. В 110-ата минута Еди Нкетия опита да вкара за домакините, нанесе опасен удар, който обаче бе блокиран от съперник.

Пет минути по-късно голмайсторът за Порто от първия мач Галено пробва късмета си от далечна дистанция, но Рая улови топката без проблем. Нов гол така и не падна и последваха дузпите, при които Арсенал ликува, класирайки се напред.

Треньорът на Порто Серджио Консейсао извърши пет смени, но бразилският защитник Пепе остана на терена до последния съдийски сигнал, показвайки, че още може да играе на високо ниво, въпреки напредналата възраст - 41 години.

Припомняме, че за четвъртфиналите на Шампионската лига се класираха още Байерн, ПСЖ, Реал (Мадрид), Манчестър Сити и Барселона. Остава да се решат двойките Атлетико (Мадрид) - Интер и Борусия (Дортмунд) - ПСВ Айндховен. Жребият е на 15 март от 13:00 часа българско време.

АРСЕНАЛ - ПОРТО 5:2 след дузпи (1:0 в редовното време и след прод., 5:3 общ резултат)
1:0 Леандро Тросар (41)

При дузпите:
1:0  ГОЛ!  Капитанът на Арсенал Мартин Йодегор с точно изпълнение.
1:1  ГОЛ! Бразилецът Пепе Акино стреля силно в долния десен ъгъл на Давид Рая, който се хвърли в обратния.
2:1  ГОЛ! Кай Хаверц залъга Диого Коща, изпращайки го в десния ъгъл, а той се разписа по земя в левия.
2:1  Пропуск на Уендел! Бразилецът изпрати топката в лявата греда, след което тя се отби в тялото на Рая, но не влетя във вратата му.
3:1  ГОЛ! Букайо Сака реализира в долния десен ъгъл на Диого Коща.
3:2  ГОЛ! Марко Груич намали за Порто, Давид Рая беше много близо до спасяване, но топката влетя в мрежата му.
4:2  ГОЛ! Деклан Райс също бележи.
4:2  Нов пропуск за Порто! Галено не успя да се разпише, Давид Рая спаси и Арсенал е на 1/4-финал.

Arsenal FC
Aрсенал: 22. Давид Рая, 4. Бен Уайт, 2. Уилиам Салиба , 6. Габриел Магаляеш, 15. Якуб Кивиор (106  35.Олександър Зинченко), 8. Мартин Йодегор (к), 41. Деклан Райс, 20. Жоржиньо (83  9.Габриел Жезус), 7. Букайо Сака, 29. Кай Хаверц , 19. Леандро Тросар  (106  14.Еди Нкетия)
Резерви: 1. Аарън Рамсдейл, 31. Карл Хайн, 5. Томас Партей, 9. Габриел Жезус, 10. Емил Смит Роу, 14. Еди Нкетия, 17. Седрик Соареш, 18. Такехиро Томиясу, 21. Фабио Виейра, 24. Рийс Нелсън, 25. Мохамед Елнени, 35. Олександър Зинченко
Треньор: Микел Артета

FC Porto
Порто: 99. Диого Коща, 23. Жоао Марио (85  15. Жорже Санчес), 3. Пепе (к) , 31. Отавио, 18. Уендел, 16. Нико Гонсалес (101  6. Стивън Еустакио), 22. Алан Варела (90  8.Марко Груич), 10. Франсиско Консейсао (101 70. Гонсало Боржеш), 11. Пепе Акино, 13. Галено, 30. Еванилсон (88  9.Мехди Тареми)
Резерви: 14. Клаудио Рамош, 2. Фабио Кардосо, 6. Стивън Еустакио, 8. Марко Груич, 9. Мехди Тареми, 15. Жорже Санчес, 17. Иван Хайме, 19. Дани Намасо, 28. Ромарио Баро, 29. Тони Мартинес, 70. Гонсало Боржеш, 97. Зе Педро
Треньор: Серджио Консейсао

Лондон, ст. "Емирейтс"
Съдия: Клеман Тюрпен (Франция)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР