Реал Мадрид срази Борусия Дортмунд с 2:0 на "Уембли" във финала на Шампионската лига и спечели за рекорден 15-и път европейската клубна титла. Дани Карвахал (74) и Винисиус Жуниор (83) реализираха головете за триумфа на "кралете" в най-престижната надпревара на Стария континент, а обявилият края на кариерата си Тони Кроос изигра последния си мач с екипа на "белия балет". Вестфалци за втори път губят финал в турнира и отново на "Уембли” след поражението с 1:2 от Байерн през 2013 година. Карло Анчелоти пък стана единственият треньор с пет трофея в турнира, като първите два са с Милан, а останалите три начело на испанския гранд.

През първата част играчите на "белия балет" не отправиха нито един точен удар, а по-добрите положения бяха за вестфалци, които обаче не успяха да ги реализират. Секунди след първия съдийски сигнал няколко фена нахлуха на терена и мачът бе прекъснат, докато стюардите успеят да ги неутрализират. В 12-ата минута дойде първият удар, след като Федерико Валверде получи на границата на наказателното поле и стреля мощно с левия крак, но високо над напречната греда. Две минути по-късно Никлас Фюлкруг беше изведен зад защитата на Реал Мадрид и от аутлинията намери Юлиан Брандт, чийто удар беше неточен, а и останаха съмнения за засада.

В средата на първата част Карим Адейеми овладя дълго подаване зад защитата на „лос бланкос“ и се озова абсолютно сам срещу Тибо Куртоа, след което го преодоля го, но не успя да вкара от малък ъгъл. Малко след това пас в коридор матира отбраната на "кралете" и Фюлкруг стреля, но топката се отби от левия страничен стълб, а повторенията показаха, че има засада. В 28-ата минута Адейеми отново беше изведен на добра позиция, но ударът му не затрудни Куртоа, а Фюлкруг остана под топката при опита за добавка.

Дортмунд имаше чудесна възможност в 41-ата минута, когато обаче Тибо Куртоа направи феноменално спасяване след далечен удар на Марсел Забитцер. До края на първата част "жълто-черните" бяха по-активни, но така и не се стигна до сериозно голово положение.

Малко след почивката Винисиус Жуниор подхвана бърза контраатака. Бразилецът пробяга целия терен и беше фаулиран на ъгъла на наказателното поле. Тони Кроос изпълни прекия свободен удар и на вратаря Грегор Кобел се наложи да прави първо и то феноменално спасяване, избивайки топката в корнер, след който Дани Карвахал стреля с глава, но в аут.

В 62-ата минута Фюлкруг атакува наказателното поле на Реал. Таранът засече добро подаване, но Куртоа се намеси с вещина. Седем минути след това Винисиус центрира и вратарят на Дортмунд реши да излезе, но се размина с топката, а Джуд Белингам не успя да нанесе точен удар с глава. В 74-ата минута Тони Кроос изпълни корнер и насочи топката на близката греда, където Карвахал я отклони с глава право в мрежата за 0:1.

Три минути след гола Джуд Белингам получи великолепна топка в наказателното поле и опита удар с десния крак, но в последния момент бе блокиран. Малко след това Матс Хумелс извърши нарушение, за което получи жълт картон, а зад топката застана Тони Кроос, който шутира директно към вратата, но Кобел спаси с две ръце.

Последваха пропуски на Камавинга и Начо Фернандес, за да се стигне до 83-ата минута, в която Дортмунд допусна сериозна грешка при изнасянето на топката, а Джуд Белинжам овладя и пусна пас към Винисеус Жуниор, който запази самообладание и преодоля Грегор Кобел за 0:2. Веднага след гола Белингам отстъпи мястото си на Хоселу, а Лука Модрич замени Тони Кроос.

В 87-а минута Никлас Фюлкург бе намерен с чудесно центриране в наказателното поле и вкара гол с глава, но той не беше зачетен заради засада. До края "белите" запазиха аванса си и триумфираха с 15-и европейски клубен трофей.

БОРУСИЯ ДОРТМУНД - РЕАЛ МАДРИД 0:2
0:1 Дани Карвахал (74), 0:2 Винисиус Жуниор (83)

Борусия Дортмунд: 1. Грегор Кобел – 26. Юлиан Риерсон, 15. Матс Хумелс , 4. Нико Шлотербек , 22. Иън Маатсен – 23. Емре Джан (К) (8121. Дониел Мален), 20. Марсел Забитцер , 19. Юлиан Бранд (819. Себастоиан Алер) – 27. Карим Адейеми (7211. Марко Ройс), 10. Джейдън Санчо – 14. Никлас Фюлкруг
Резерви: 33. Александър Майер, 35. Марсел Лотка, 6. Салих Йозджан, 8. Феликс Нмеча, 9. Себастиан Алер, 11. Марко Ройс, 17. Мариус Волф, 18. Юсуфа Мукоко, 21. Дониел Мален, 25. Никлас Зюле, 38. Кел Ветиен, 43. Джейми Биное-Битънс
Треньор: Един Терзич

Реал Мадрид: 1. Тибо Куртоа – 2. Дани Карвахал , 22. Антонио Рюдигер, 6. Начо (К), 23. Ферлан Менди – 8. Тони Кроос (8510. Лука Модрич), 12. Едуардо Камавинга – 15. Федерико Валверде, 5. Джуд Белингам (8514. Хоселу), 11. Родриго (903. Едер Милитао) – 7. Винисиус Жуниор
Резерви: 13. Андрий Лунин, 25. Кепа Арисабалага, 3. Едер Милитао, 4. Дейвид Алаба, 10. Лука Модрич, 14. Хоселу, 17. Лукас Васкес, 18. Орелиен Чуамени, 19. Дани Себайос, 20. Фран Гарсия, 21. Браим Диас, 24. Арда Гюлер
Треньор: Карло Анчелоти

Стадион: "Уембли", Лондон
Съдия: Славко Винчич (Словения)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна, - контузия

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!