След двойната победа на Ред Бул в Бразилия (Себастиан Фетел първи и Марк Уебър втори) борбата за титлата при пилотите стана още по-интересна. Със сигурност сезон 2010 ще остане в историята и дълго ще се помни от феновете на Формула 1.

Фернандо Алонсо запази лидерството си, а световният шампион от миналата година Дженсън Бътън отпадна от борбата и не успя да защити титлата си. Пилотите на Ред Бул продължават да мечтаят, без да им се налагат отборни заповеди. Ситуацията на върха ще се променя в разстояние на няколко обиколки, което е предпоставка за неповторим финал на сезона в Абу Даби. Стартът на уникалната писта "Яс Марина" ще бъде даден в 15:00 часа.

Алонсо води в класирането с 246 точки, пред Уебър с 238, трети е Фетел с 231, четвърти Хамилтън с 222. Както е известно, за победа се дават 25 точки, второ мято 18 точки и по реда: 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1. При равни точки се гледат броя на постигнатите победи през сезона. Алонсо има 5, срещу 4 за Уебър и Фетел, а Хамилтън е с 3. При равен брой победи и точки се гледат вторите, третите места и т.н.

Уебър ще се надява да спечели в Абу Даби, а Алонсо да е трети или назад. Тогава шампион е Уебър.

Фетел не може да е шампион, освен ако Алонсо не е на 5-о място или по-назад. Ако Алонсо е пети, дори и Уебър да е втори, при победа на Фетел, германецът ще е шампион. Тогава и двамата съотборници в Ред Бул, както и Алонсо ще имат по 256 точки, но Алонсо и Фетел ще са с 5 победи, а Уебър с 4. Тогава обаче се гледат по-задните места и става ясно, че Алонсо и Фетел имат по две втори и три трети места, но Фетел има 3 четвърти срещу 2 четвърти за Алонсо. Така титлата при равен брой точки и победи може да се реши от едно четвърто място в повече.

Най-тежко за Уебър ще е, ако победи на "Яс Марина", а Алонсо стане втори. Тогава шампион ще е испанецът.

Ако в последните обиколки Алонсо се движи трети, само Уебър в Ред Бул ще има шансове за титлата. При това положение, ако тогава Марк е втори, а Фетел води колоната, ще трябва по някакъв начин Уебър да изпревари съотборника си. Дали това ще стане с отборни заповеди към Фетел предстои да разберем. Може и от бокса да накарат Фетел да намали оборотите на двигателя си например или да се предизвика повреда по някакъв начин, която да го прати на втора позиция на финала. Това е опция, само ако Фетел е втори на финала, а Алонсо трети.

Стартът за Гран При на Абу Даби ще бъде предаван директно по Филм + за абонатите на "Булсатком".