Националният отбор на Канада стана олимпийски шампион по хокей на лед. "Кленовите листа" победиха на финала Швеция с 3:0. Канадците бяха считани за фаворити, победиха САЩ на полуфинала с 1:0 и съвсем заслужено станаха за втори пореден път олимпийски шампиони. Те стъпиха на върха и преди четири години у дома на Олимпиадата във Ванкувър. Канада става първият отбор, който дублира олимпийската си титла, след СССР. Това е общо девета титла за Канада на олимпийски игри. "Кленовите листа" не допуснаха нито една загуба в Сочи. Финалът в хокея при мъжете бе и последното събитие от Олимпиадата в Сочи. По-късно днес е официалното закриване.

Канада упражни натиск още в първите минути на двубоя. В края на първата минута Сидни Кросби изведе пред вратата Патрис Бержерон, който стреля във тялото на вратаря Хенрик Лундквист. Веднага след това и Джейми Бен от упор пробва да открие резултата, но отново стражът на Ню Йорк Рейнджърс се намеси добре. Световните шампиони трябваше да се справят без един от основните си центрове Никлас Бекстрьом, който заради контузия пропусна мача за златото. Първият гол падна в края на 13-ата минута. Джеф Картър от дясното крило подаде към Джонатан Тейвс, който реализира за 1:0.

Канада поведе с 2:0 в 36-ата минута. Шведски бранител не можа да задържи шайбата на синята линия на „кленовите листа” и тя му беше открадната от Сидни Кросби, който с прекрасен пробив и удар наказа съперника за 2:0. Това беше първи гол за звездата на Олимпиадата. След контраатака в 54-ата минута Рик Неш не успя да вдигне достатъчно шайбата, за да отбележи фронтално на вратата. Вместо да се задържат около вратата на съперника, шведските играчи трябваше да мислят повече как да не допуснат трети гол и това все повече ги отдалечаваше от златните им амбиции. В 50-ата минута Крис Куниц пое шайбата в неутралната зона, навлезе отдясно и със силен удар под напречната греда вкара за 3:0.

ШВЕЦИЯ - КАНАДА 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
0:1 Джонатан Тейвс 12:55, 0:2 Сидни Кросби 35:43, 0:3 Крис Куниц 49:04