След две отменени зимни олимпийски игри (Сапоро’40 и Кортина д’Ампецо’44) заради Втората световна война, елитът в зимните спортове се събира за Олимпиадата в Сент Мориц от 30 януари до 8 февруари 1948 г. Швейцарският курорт става първият град, домакинствал зимна олимпиада два пъти.Участват 669 спортисти (77 жени) от 28 страни. България се записва с двама алпийци и двама ски-бегачи. Германия и Япония не получават покани за участие, тъй като са загубили Втората световна война.
Начело в класирането по отличия завършвата Швеция и Норвегия - с по 10 медала (по 4 златни). В хокея на лед американците участвуват с два отбора (един аматьорски и един професионален), но поради спорове за легитимност и двата тима са дисквалифицирани.
БЪЛГАРИТЕ В СЕНТ МОРИЦ
| Ски бягане | ||
| 18 км | Никола Делев | 80-място |
| Георги Дойков | 84-о място | |
| Алпийски ски | ||
| Комбинация | Давид Маджар | 44-о място (62-ри на спускане, 42-ри на слалом) |
| Димитър Дражев | 55-о място (82-ри на спускане, 56-и на слалом) | |
| Спускане | Давид Маджар | 62-ро място |
| Димитър Дражев | 82-ро място | |
| Слалом | Давид Маджар | 47-о място |
| Димитър Дражев | 44-о място |