Олимпиадата в Сочи приключи със своите постижения, подобрени рекорди, спечелени медали. Русия финишира на първо място в класацията по спечелени златни медали - 13, както и по общ брой завоювани отличия - 33.

Агенция БЛИЦ подбра част от героите на Олимпиадата в Сочи. Някои от тях като Иреен Вюст (Холандия) няма как да не заслужи внимание, след като спечели общо 5 медала - 2 златни и 3 сребърни в бързото пързаляне с кънки. Даря Домрачова от Беларус вдигна 3 златни медала в биатлона, същото стори Мерит Бьорген (Норвегия) в ски бягането, както и Виктор Ан в шорттрека. Други като Евгени Плюшченко са герои, тъй като той стана едва вторият фигурист в историята, спечелил четири медала от олимпийски игри и участвал на четвърта Олимпиада. Ветеранът Теему Селане (Финландия) стана най-възрастният участник в турнира по хокей - на 43 години и 234 дни. Не забравяме великият биатлонист Оле Ейнар Бьорндален, който стана най-успешният спортист в историята на зимни олимпийски игри със спечелени вече 13 медала (2 златни от Сочи).

Ето част от героите на Олимпиадата в Сочи:

Tina MAZE Име: Тина Мазе (Словения)
Рождена дата: 2 май 1983 г.
Дисциплина: алпийски ски
Брой медали: 2 златни (спускане, гигантски слалом)

Martin FOURCADE Име: Мартен Фуркад (Франция)
Рождена дата: 14 септември 1988 г.
Дисциплина: биатлон
Брой медали: 3 (2 златни - индивидуален старт, преследване, 1 сребърен)

Ole Einar BJOERNDALEN Име: Оле Ейнар Бьорндален (Норвегия)
Рождена дата: 27 януари 1974 г.
Брой медали: 2 златни (спринт, смесена щафета)

Рождена дата: 12 юли 1985 г.
Брой медали: 2 златни (масов старт на 15 км, смесена щафета)

Darya DOMRACHEVA Име: Даря Домрачова (Беларус)
Рождена дата: 3 август 1986 г.
Брой медали: 3 златни (индивидуален, преследване, масов старт)

Alexander ZUBKOV Име: Александър Зубков (Русия)
Рождена дата: 10 август 1974 г.
Дисциплина: бобслей
Брой медали: 2 златни (двойка, четворка)

Alexey VOEVODA Име: Алексей Войевода (Русия)
Рождена дата: 9 май 1980 г.

Dario COLOGNA Име: Дарио Колоня (Швейцария)
Рождена дата: 11 март 1986 г.
Дисциплина: ски бягане
Брой медали: 2 златни (15 км, 30 км)

Marit BJOERGEN Име: Мерит Бьорген (Норвегия)
Рождена дата: 21 март 1980 г.
Брой медали: 3 златни (15 км, 30 км, отборен спринт)

Evgeny PLYUSHCHENKO Име: Евгени Плюшченко (Русия)
Рождена дата: 3 ноември 1982 г.
Дисциплина: фигурно пързаляне
Брой медали: 1 златен (има общо 4 медала на три олимпиади)

Alex BILODEAU Име: Александре Билодьо (Канада)
Рождена дата: 8 септември 1987 г.
Дисциплина: ски свободен стил
Брой медали: 1 златен (първият, който дублира титлата си)

Teemu SELANNE Име: Теему Селане (Финландия)
Рождена дата: 3 юли 1970 г.
Дисциплина: хокей на лед
Брой медали: На 43 г. и 234 дни той е най-възрастният участник в хокейния турнир на Олимпиада. Участва на 6-а олимпиада, спечели бронзов медал

Брой медали: 1 златен (дублира титлата си от Ванкувър)

Joergen GRAABAK Име: Йорген Граабак (Норвегия)
Рождена дата: 26 април 1991 г.
Дисциплина: северна комбинация
Брой медали: 2 златни (10 км спринт, 4х5 щафета)

Victor AN Име: Виктор Ан (Русия)
Рождена дата: 23 ноември 1985 г.
Дисциплина: шорттрек
Брой медали: 4 (3 златни - 500, 1000, 5000 м щафета, 1 бронз - 1500 метра)

Дисциплина: сноуборд
Брой медали: 2 златни (паралелен, паралелен гигантски слалом)

Sven KRAMER Име: Свен Крамер (Холандия)
Рождена дата: 23 април 1986 г.
Дисциплина: бързо пързаляне с кънки
Брой медали: 3 (2 златни - 5000, щафета, 1 сребро - 10 000 м.)

Ireen WUST Име: Иреен Вюст (Холандия)
Рождена дата: 1 април 1986 г.
Брой медали: 5 (2 златни - 3000, отборно преследване, 3 сребърни - 1000, 1500, 5000)

Jorien TER MORS Име: Йориен тер Морс (Холандия)
Рождена дата: 21 декември 1989 г.
Брой медали: 2 златни (1500 м, отборно преследване)

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

*Боде Милър стана най-възрастният медалист от олимпийски игри, спечели бронз в Супер Г.

*Микаела Шифрин стана най-младата златна олимпийска медалистка, спечели слалома при жените.

*Марио Мат на 34 години стана най-възрастният олимпийски шампион в алпийските ски.

*Хенрик Кристоферсен на 19 години стана най-младият медалист в алпийските ски.

*Юлия Липнитская стана втората най-млада олимпийска шампионка във фигурното пързаляне в историята след Макси Хербер, която печели златен медал през 1936 година.

*Евгени Плюшченко спечели златен олимпийски медал в отборната надпревара във фигурното пързаляне. Той става вторият фигурист в цялата история с четири олимпийски медала (първият е Гили Графстрьом, който ги печели между 1920 и 1934 година)

*Юзуру Ханиу донесе първия златен олимпийски медал на Япония във фигурното пързаляне. Той е едва вторият фигурист, който представя Япония на Олимпиада във фигурното пързаляне след Шизука Аракава, която се състезава в Торино през 2006 година.

*Денис Тен спечели първи медал за Казахстан във фигурното пързаляне на олимпийски игри.

*Мерил Дейвис и Чарли Уайт донесоха първи златен медал за САЩ във фигурното пързаляне при танцовите двойки.

*Аделина Сотникова донесе първа олимпийска титла за Русия във фигурното пързаляне при жените. Оксана Баюл е родена в бившия СССР, но печели олимпийската титла за Украйна през 1994 година.

*Каролина Костнер печели първия медал за Италия (бронз) на олимпийски игри.

*Александре Билодьо стана първият състезател в ски свободен стил, който е двукратен пореден олимпийски шампион.

*Жюстин Дофюр-Лапоан (Канада) стана най-младата олимпийска шампионка при жените в ските свободен стил.

*Теему Селане (Финландия) на 43 години и 234 дни стана най-старият хокеист, който печели олимпийски медал. Заедно с Финландия той завоюва бронзовото отличие. Той държи и рекорда за най-много точки на олимпийски турнири - 43 (гол плюс асистенция).

*Теему Селане държи още един рекорд, за най-много участия на олимпийски игри в хокея на лед - 6.

*На 31 години и 191 дни Владимир Григорев (Русия) стана най-възрастният олимпийски медалист в шорттрека. Той спечели сребърен медал на 1000 метра.

*Виктор Ан (Русия) стана първият състезател в шорттрека, който спечели медали във всичките дисциплини (500 метра, 1000 метра, 1500 метра, щафета). Той спечели 3 златни и 1 бронзов медала в Сочи (общо 4). Ан вече има общо 8 олимпийски медала - 4 от Сочи и 4 от Торино 2006 (3 златни и един бронзов). С това постижение той изравни Аполо Антон Оно.

*Холандия уби всякаква конкуренция в бързото пързаляне с кънки. Страната спечели 23 медала (8 златни, 7 сребърни и 8 бронвзови). Холандия спечели само още един медал от общо 24-те в Сочи - Синки Кнег в шорттрека.