Мирослав Спасов, известен с прякора Белия кениец, спечели шампионската титла на България за 2021 година в маратонската дистанция (42,195 км). Класният атлет на СК Атлет (Мездра) и Жулистан беше най-бърз от българите в маратона на София. След много силно бягане Спасов постигна личен рекорд и финишира с време 2.27:17 ч.

Преди него завършиха единствено победителят Дункан Коеч (Кения) с 2.15:47 ч., вторият Мохамед Шабод (Мароко) с 2.16:42 ч., третият Ахмет Алканоглу (Турция) - 2.19:47 ч., както и Чарлс Майна (Кения) - 2.25:33 ч.

Топ 3 при българите допълниха Илия Куцаров (Локомотив София) - 2.35:56 ч. и Росен Лилов (Локомотив София) - 2.37:54 ч.

И при мъжете, и при жените рекордите на трасето не бяха подобрени. Както вече писахме, шампионската титла на България на маратон е за Милица Мирчева. Само една секунда не й достигна да подобри държавния рекорд.

Мирчева финишира за 2.35:03 ч., а секунда по-бързо бе бягала Галина Горанова през 1996 г. в Хюстън. Въпреки това Мирчева получи най-много аплодисменти и поздравления за невероятната битка и върховото постижение, което регистрира, като остави след себе си четири представителки на елитната кенийска школа в маратона.

Въпреки студеното, дъждовно и ветровито време, 38-ото издание на най-масовото и популярно бягане у нас - Маратон София, събра на старт над 3000 атлети от 32 държави, а стартиралите на 10 км бяха рекордните 1700.

В полумаратона (21 км) най-бързи бяха украинците Наталия и Богдан Семьонович, спечелили съответно с 1.17:47 ч. и 1.04:22 ч.

Най-бързите българи на 21 км бяха Стефан Йорданов (1.10:45 ч.), Николай Първанов (1.12:39 ч.) и Петър Иванов (1.16:57 ч.). При дамите първа от родните представителки завърши Девора Аврамова (1.19:51 ч.), следвана от Анна Стефанова (1.30:03 ч.) и представителката нa adidas Runners Sofia Антония Георгиева (1.31:37 ч.). От adidas Runners Sofia силно се представиха в 42-километровата дистанция Ивайло Петков (2.58:42 ч.) и Александър Тошев (2.58:51 ч.), както и Живко Желязков, който заслужи второто място в категория 51+.

В състезанието на 10 км Лиляна Георгиева грабна титлата с 40:44 минути при жените, следвана от Билсерин Сюлейман, Памела Ени, Анастасия Пейчева, Полина Господинова, Радостина Балова, Силвия Георгиева и др.

Както вече страна ясно, първи при мъжете е Сава Тодоров с 34:54 минути, след като първите трима объркаха трасето.

За втора поредна година кенийката Наом Джабет спечели големия джакпот от 20 000 лева, предвиден за най-добро представяне във провежданата вече шеста година верига „Бягането като начин на живот“, включваща три маратона в България. Кенийката остана днес пета, но заради двете си победи преди това в Стара Загора и Варна, е недостижима в крайното класиране.

Организаторите на маратона на София са едни от малкото по света, които вече втора година съумяват да проведат надпреварата в условията на стриктни противоепидемични изисквания. За тази цел отново бяха взети специални мерки за спазване на здравните разпоредби. Преди старта участниците преминаваха през дезинфекционни арки, след което потегляха от т.нар. буферни зони. Всички подкрепителни пунктове предлагаха за освежаване само опаковани продукти и течности, тази есен отново бе отменен масовият старт на 3 км. За първи път Столична община осигури ваксинационен център за всеки желаещ в зоната на старт-финала, инициативата се радваше на повишен интерес.

И тази година Маратонът бе част от инициатива „София – Европейска столица на спорта. Всеки стартирал получи лимитирана тениска с уникално красив дизайн и с бранда на маратона, както и раничка, а успешно завършилите основните дистанции бяха отличени с много красив паметен медал като спомен от участието в събитието – тази година той е с изображението на Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Шампионите пък си тръгнаха с внушителните премии от по 6000 лв., парични награди имаше за ветераните в класическата дистанция, както и за всички медалисти на 21 км, на 10 км и в държавното първенство.