Владимир Милушев от Благоевград и Мая Танева от Асеновград са победителите в 160-километровата дистанция в най-тежкия планински ултрамаратон в България - "Пирин Ултра". Четвъртото издание на голямото събитие се проведе от 20 до 23 септември в Банско и Пирин планина. Тази година състезанието предложи на участниците три трасета - 160 км, 66 км и новото - 38 км.

Дистанцията от 66 км, с лимит за преминаване 17 часа, за втора поредна година бе част от световните серии по скайрънинг в дисциплината "Sky Extra". Както вече съобщихме, Кирил Николов и Антония Григорова се представиха отлично, заемайки трети места. След успеха Дизела се изкачи на деветата позиция в генералното класиране за сезона с 258 точки. Лидер с 500 е Ориол Кордона (Испания).

Новото трасе от "Пирин Ултра" с дължина 38 км и денивелация от 2650 метра, отведе състезателите до първенеца на Пирин – връх Вихрен (2914 м.). Третата дистанция – коронните 160 км, отново се оказаха сериозно предизвикателство за бегачите, като от близо 90 стартирали, до финала стигнаха едва 30 състезателя. Победата е за Владимир Милушев, който пребори километрите за време 32:13:48 ч. Втори се класира Иван Геров (33:45:38), а трети - Патрик Хротек (Словакия) (33:47:26).

Припомняме, че Милушев спечели най-дългата дистанция в "Пирин Ултра" и през 2017 година.

Сред дамите имаше само две финалистки, като първото място е за Мая Танева. Асеновградчанката измина 160-те км за 43 часа и 10 минути. Това е поредното впечатляващо представяне на Танева, която преди месец спечели още един 160-километров ултрамаратон - "Персенк Ултра" в Родопите.

Другата дама, която успя да финишира на 160 км в "Пирин Ултра", е мексиканката Синтия Еспиноса-Валдез (45:53:08 ч.).

"Все още не мога да повярвам! Трудно ми беше, но го направих - спечелих при жените в най-трудния ултрамаратон в България - Пирин Ултра 160 км! Благодаря ви за подкрепата на всички фронтове!", написа във "Фейсбук" щастливата победителка Мая Танева.

Надпреварата по Трасе "Б" (66 км) - стартът от световните серии по скайрънинг, бе силно вълнуваща и емоционална. Андер Иняра от Испания, Бенят Мармисоле от Франция, Борха Фернандес от Испания, Андре Джонсън от Швеция и Кирил Николов - Дизела се надпреварваха за победата до последните секунди на състезанието. Първото място бе спечелено от Бенят Мармисоле (7:39:06 ч.), чиято емоционална победа ще остане в историята на състезанието. През 2018 г. французинът завърши втори в "Пирин Ултра". "Тази победа е сбъдната мечта. Миналата година много харесах състезанието, защото това е едно силно предизвикателно трасе сред красив Национален парк. Пейзажите са прекрасни и имам такъв хубав спомен от миналата година, че исках да се върна и отново да бягам по това трасе", каза Мармисоле след победата.

Втори, само няколко минути след него, завърши Андер Иняра (7:41:52 ч.), а трети се нареди представителят на България Кирил Николов (7:42:11 ч.). След финала Дизела сподели: "Да се състезавам на родна земя, сред всички приятели, които ме окуражават и подкрепят, винаги е специално и хубаво усещане.".

На трето и четвърто място останаха съответно Борха Фернандес (7:42:45) и Марк Касал Мир (7:44:24).

При дамите надпреварата бе спечелена от световната шампионка Рагна Дебатс (9:08:45 ч.). Миналата година на същото трасе първи при мъжете бе съпругът й - Пере Аурел. След финала Рагна сподели: "Тази победа значи много за мен, особено след успеха на Пере тук миналата година. Българските планини ме изненадаха. Трасето бе по-красиво от това, което очаквах, с технични спускания."

Втора при жените стана Марсела Васинова от Чехия (9:40:01). Антония Григорова пресече трета финала (9:46:29). Четвърто и пето място заеха съответно Сесилия Педрони (10:17:41) и Вирджиния Перез-Месонеро с (10:22:05).

Новата дистанция за 2019 година, с дължина 38 км, беше спечелена от Константинос Парадейсопулоз от Гърция, който избяга разстоянието за 4 часа и 47 минути. Втори се нареди македонецът Александар Стойкоски (4:52:31 ч.), а трети сънародникът му Деян Тодевски (5:11:42). Най-силно от родните участници се представи Ахмед Ахмед - Фараона, който пресече четвърти финала.

При дамите победителка стана италианката Стефани Бастрента. Времето й е 6:11:52 ч. Втора завърши талантливата ни атлетка Радостина Балова (6:31:52 ч.), която заедно с гаджето си Ахмед Ахмед и Никола Калистрин, представяха България на световното първенство по скайрънинг за младежи в Италия в началото на август.

Дни преди "Пирин Ултра" Балова блесна и в "Salomon Vitosha Trail", спечелвайки победата в дългата дистанция (27 км) на надпреварата, известна като "Високата обиколка на Витоша".

Много силно в 38-те км в Пирин се представи и Камелия Георгиева. Докторката-бегачка зае третото място, след като пресече финала на площада в Банско за 7 часа и 15 минути.

Тази година общият награден фонд на "Пирин Ултра" беше в размер на 13 000 евро, осигурен от Генералния спонсор на събитието – верига магазини за планинска екипировка "Basecamp", информираха организаторите от XCoSports Bulgaria.

Ултрамаратонът "Пирин Ултра" се проведе за първи път през септември 2016 г. Тогава на старта застанаха 44-ма участници. Второто издание на състезанието през 2017 г. събра над 140 бегача от страната и чужбина. Чуждестранното участие бе чувствително, като имаше състезатели от Ирландия, Италия, Румъния, Турция, Унгария, Китай и Канада. Третото си издание най-трудният български планински ултрамаратон отпразнува като част от световното ниво, а на старта застанаха 260 участника от 22 страни. Тази година броят на участниците беше двойно повече, а международното участие беше представено от няколко континента по света.