Президентът на Европейския шахматен съюз Силвио Данаилов даде старт на 14-ото Европейско първенство по шахмат за жени, като направи първи символичен ход в партията Каяла Абдула - Анна Музичук. 14-тото Европейско първенство по шахмат за жени се провежда в сръбската столица Белград и завършва на 4 август. Със 169 шахматистки от 35 страни настоящото издание на най-престижния европейски шампионат за жени поставя абсолютен рекорд по брой на участнички в цялата история на турнира.

На официална церемония, на която присъстващите бяха приветствани от президента на Европейския шахматен съюз Силвио Данаилов, Миодраг Вукотич, председател на Сръбската федерация по шахмат, Деян Васович, заместник-кмет на Белград, Алиса Марич, министър на спорта и младежта на Република Сърбия. Българките започнаха своето участие с победи. Антоанета Стефанова спечели с черните фигури срещу арменската международна майсторка Анна Хаирапетян, а Ива Виденова - с белите победи сръбкинята Мая Миланович.

Във втория кръг Стефанова е срещу рускинята Дария Чарочкина. Виденова ще защитава черните фигури срещу грузинката Лела Явакхишвили. Европейска шампионка от 2012 година е рускинята Валентина Гунина, поставена под номер 7 в стартовия лист.

Антоанета Стефанова е номер 9, а Ива Виденова - номер 64. Водачката в стартовата турнирна табела - словенката Анна Музучук не е печелила шампионска титла от Европейските индивидуални първенства за жени.