Mитко Ценов спечели трета балканска титла в кариерата си в бягането на 3000 метра стипълчейз на регионалния шампионат по лека атлетика, който се проведе в Стара Загора. Родният атлет триумфира убедително с 8:45.50 минути и отново е първенец в коронната си дисциплина след 2013 и 2015 г.

Така Ценов вече има общо пет златни отличия от Балкански първенства, след като през 2016 година победи на 5000 метра, а преди година беше най-добър на 1500 метра.

За Ценов това беше последно официално състезание преди предстоящото в Берлин Европейското първенство - от 6 до 12 август.

Среброто взе Тургай Байрам от Турция с 8:55.85 минути, а трети с 9:01.44 минути завърши друг българин - Иво Балабанов, за когото това е първо отличие от Балканиада.

"За поредна година Балкански шампион! Благодаря на всички за подкрепата, остана още един важен старт - Европейското първенство в Берлин. Стискайте палциите и на крачетата", написа Ценов във "Фейсбук".

Балканският шампионат за мъже и жени в Стара Загора завърши със 17 медала за българските атлети. Националите взеха 5 златни, 5 сребърни и 7 бронзови отличия в надпреварите на стадион „Берое“ и полигона за хвърляния, където се проведоха състезанията на диск и чук, пише atletikabg.com. Освен Ценов, другите титли за родния отбор завоюваха Инна Ефтимова (100 м и 200 м), Мирела Демирева (скок височина) и Радослава Мавродиева (гюле). Две втори места има Габриела Петрова в хоризонталните скокове, Денис Димитров остана на 0.01 секунда от титлата на 100 м, Ива Александрова е сребърна медалистка на седмобой, а Момчил Караилиев взима петия сребърен медал за България на троен скок.

Бронзова позиция имат Марк Славов (копие), Георги Цонов (троен скок), Иво Балабанов (3000 м стипълчейз), Денис Ерадири (скок дължина), Карин Околие (200 м), Денис Димитров (200 м) и щафета 4х100 м жени в състав – Виктория Георгиева, Радостина Стоянова, Карин Околие и Инна Ефтимова.

В генералното класиране по медали България е на пето място след Румъния (9-8-6), Гърция (8-9-5), Сърбия (8-2-2) и Турция (5-6-8).

Всичките страни членки на АБАФ (Асоциацията на балканските атлетически федерации) участваха в шампионата в Стара Загора, а само Бивша югославаска република Македония и Грузия не взеха медали от състезанието.