Щафетата на Австралия (микс двама мъже и две жени) на 4 по 100 метра свободен стил постави нов световен рекорд в предпоследния ден на Световното първенство по плуване  в Будапеща.

Джак Картрайт, Кайл Чалмърс, Мади Уилсън и Моли О'Калахън финишира за 3:19.38 минути и подобри с две десети досегашното върхово постижение на щафетата на САЩ, която за първи път губи в тази дисциплина. Втори останаха канадците с 3:20.61, а бронзът е за американците с 3:21.09.

Крищоф Милак спечели световната титла на 100 метра бътерфлай и стана първият унгарец с триумф в тази дисциплина на световни първенства. Милак зарадва публиката в "Дуна Арена" и финишира първи с 50.14 секунди, макар че не успя да доближи световния рекорд на Кейлъб Дресел от 49.45 секунди.

Златото е второ индивидуално от шампионата в Будапеща за Милак след триумфа на 200 метра бътерфлай с нов световен рекорд. Той е едва третият плувец с "дубъл" на 100 и 200 метра бътерфлай на едно световно първенство след Чад Ле Кло и Майкъл Фелпс. Втори на 100-те метра остана японецът Наоки Мизунума с 50.94 секунди, а бронзовото отличие е за Джошуа Лиендо Едуардс от Канада с 50.97.

Сара Шострьом защити титлата си на 50 метра бътерфлай, печелейки дисциплината за четвърти пореден път на световно първенство. Шведката е единствената, която е слизала под 25 секунди на 50 бътерфлай, като спечели финала с 24.95 секунди, но не успя да се доближи до световния си рекорд от 24.43. Втора остана Мелани Еник от Франция с 25.31, а трета е китайката Чжан Юфей с 25.32.

В спринта на 50 метра свободен стил при мъжете златото е за британеца Бенджамин Прауд с 21.32 секунди. Призовата тройка допълниха американецът Майкъл Андрю с 21.41 и французинът Максим Грусе с 21.57 секунди. Състезаващият се за Гърция Кристиан Голомеев, син на големия български плувец Цветан Голомеев, остана осми във финала с 21.89 секунди.

Кейли Макоун от Австралия завоюва златото във финала на 200 метра гръб с 2:05.08 минути. Австралийката финишира първа с 2:05.08 минути в оспорвана битка до последните метри с американката Фийби Бейкън, която остана втора на четири стотни от победителката. Трета е Райън Уайт от САЩ с 2:06.96 минути.

Кейти Ледецки спечели златото на 800 метра свободен стил и стана първият плувец с пет поредни световни титли в една дисциплина. Американката финишира за 8:08.04 минути, което е петото най-добро постижение за всички времена, всичките нейни притежания.