Веселин Топалов ще участва в турнира по шахмат "Амбър" с награден фонд 227 хиляди евро в Монако от 11 до 24 март. Родният гросмайстор, който е номер 6 в световната ранглиста на ФИДЕ, спечели състезанието през 2001 година заедно с Владимир Крамник (Русия). Преди три години пък Топалов завърши втори.

В състезанието ще се включат 12 гросмайстори, девет от които са в топ 10 на класацията на ФИДЕ. Номер 1 е миналогодишният победител Магнус Карлсен (Норвегия), а след него са петкратният шампион Вишванатан Ананд (Индия), Левон Аронян (Армения), шесткратният първенец Крамник, Сергей Карякин (Русия), Топалов, Александър Грищук (Русия), Василий Иванчук (Украйна), Хикару Накамура (САЩ), Вугар Гашимов (Азербайджан), Борис Гелфанд (Израел) и Аниш Гири (Холандия). 20-ото издание на турнира "Амбър" ще бъде последно. Надпреварата е без аналог в шахмата, като на ден се играят по две партии ускорен шахмат и две партии блинд.