Мая Танев и Росен Русев спечелиха 150-километровата дистанция на планинския ултрамаратон Трявна Ултра, който се проведе този уикенд (15-17 юли 2022 г.) в сърцето на Стара планина.

В седмото издание на надпреварата със старт/финал в Трявна и минаваща през емблематичните Боженци, Шипка и Бузлуджа, се включиха малко над 900 състезатели от 27 държави. Тази година участниците освен с километрите и изкачванията в планината се бориха и със сериозната жега.

Планинският ултрамаратон беше белязан от впечатляващ феърплей, след като в три от дистанциите бегачите решиха да си споделят победите, финиширайки заедно.

На най-дългата (150 километра) смелчаците освен големия километраж трябваше да преодолеят и сборна денивелация от почти 7000 метра, прехвърляйки билото на Балкана два пъти и минавайки през Шипка и Бузлуджа.

При жените безапелационно представяне направи Мая Танева, която измина дистанцията за 28 часа и 12 минути. В течение на надпреварата тежкото трасе си каза думата и постепенно отказа почти всички стартирали жени. В крайна сметка до финала достигнаха само три дами. Второто място завоюва представителката на Северна Македония Саня Найдовски, която финишира точно 5 часа след първата Мая Танева. Бронзът спечели Симона Райчева-Демерджиева с време 34 часа и 21 минути.

При мъжете Росен Русев отново показа нечовешки способности и бързо пречупи устрема на конкурентите си. Опитният атлет, родом от Казанлък, успя да избяга трасето за 20 часа или по-точно 20 часа и 6 секунди. Далеч зад него, също със силни времена, останаха Теодор Георгиев - 21 часа и 31 минути, както и живеещият в Австралия българин Николай Николаев, който финишира с време 23 часа и 15 минути.

На най-късото 21-километрово трасе победител при жените стана Теодора Петкова с време 1:59:42 ч. Топ 3 допълниха представителките на adidas Runners Sofia - Полина Господинова, която завърши втора, и Деница Зайкова - трета.

При мъжете Шабан Мустафа очаквано спечели дистанцията с комфортна преднина от близо 10 минути пред втория Ивайло Вълев. Третото място остана за Божидар Цочев.

На дистанция 42 километра първото място си поделиха Радостина Балова и Виктория Николова с еднакво време – 4:52:30 часа, след като тичаха заедно в последните километри и в духа на феърплея решиха да финишират заедно. Третото място зае Атанаска Атанасов с време 5:04:07 ч.

Радостина Балова, Виктория Николова и Атанаска Атанасова:

При мъжката надпревара Александър Спасов успя да „дръпне“ още на първото изкачване и с комфортна преднина спечели с време 3:45:28 ч., като успя да подобри миналогодишното си постижение с 3 минути, което е и рекорд на трасето. Втори с време 4:14:09 ч. завърши Иво Андреев, а челната тройка допълни Емил Недков (4:43:54 ч.).

На дистанция 78 километра първото място също бе споделено – Христина Козарева и Моника Филипова завършиха дистанцията за време 10 часа, 23 минути и 18 секунди. Бронзът остана за представителката на Нидерландия Мая Хорсткьотер, която завърши 46 минути след победителките.

Моника Филипова и Христина Козарева:

При мъжете обаче имаше истинска битка. Александър Христов и Емил Янчев се гониха до последно, като в крайна сметка Александър бе по-бърз с две минути и завърши дистанцията за време 9:20:41 ч. Третото място зае Николай Начев - 9:46:03 ч.

На 100-километрово трасе, което изкачва билото на Балкана и преминава през Шипка и Бузлуджа, също не липсваха емоции. При жените предварително сочените за фаворитки Нели Ангелова, Деси Цветанова и Христина Петрова бяха изненадани от силна румънка. Елена Унгуреану достигна първа до финала с време 13 часа и 13 минути. Бягалата за пореден път много силно Нели Ангелова, която в последните години записа доста победи в ултрамаратоните, този път завърши втора.

Деси Цветанова пък получи стомашни проблеми и напусна надпреварата на 50-ти километър на връх Шипка. Макар и след сериозно изгубване Христина Петрова се върна на трасето и успя да спечели бронза с време 15 часа и 51 минути.

При мъжете първото място с време 12:45:43 ч. си поделиха Иван Гочев и Йордан Стойков, а трети и четвърти, с едно и също време 13 часа и 13 минути, завършиха румънците Илиеско Виктор и Разван Гугула.