Англия, която е сочена като един от фаворитите за Световната титла, победи трудно в контрола друг участник на Мондиала – Япония с 2:1. Танака попари тимът на Фабио Капело още в 7-ата минута, а в 71-ата изравни след гол в собствената си врата. Малко преди края на срещата съотборникът му Наказава също си вкара автогол и подари успеха на “Трите лъва”. Франк Лампард пропусна дузпа през второто полувреме.

Капело бе направил седем промени в стартовия си състав в сравнение с 11-те, започнали при победата срещу Мексико (3:1) в началото на седмицата. На вратата Дейвид Джеймс бе заменил Робърт Грийн, а Джон Тери бе в центъра на отбраната вместо Ледли Кинг, Ашли Коул започна на мястото на Лейтън Бейнс. В халфовата линия Том Хъдълстоун и Франк Лампард замениха двойката Джеймс Милнър и Майкъл Карик, а Аарън Ленън бе заел мястото на Стивън Джерард по левия фланг на атаката. Дарън Бент пък бе партньор на Уейн Рууни в атаката, а не Питър Крауч./БЛИЦ