Арсенал победи Манчестър Сити с 2:1 в дербито от 17-ия кръг на английската Висша лига. Лестър е сензационен лидер във временното класиране с 38 точки, „топчиите” са втори с 36 т., а "гражданите" са на третата позиция с 4 по-малко.

Преди почивката гостите имаха териториално надмощие и създадоха в началото уж по-опасните положения. В 23-ата минута Кевин де Бройне се пребори със защитник на домакините и стреля силно от границата на наказателното поле. Ветеранът Петер Чех обаче изби с котешки рефлекс в корнер. 9 минути по-късно отново белгиецът можеше да открие резултата. Той получи страхотен извеждащ пас и проби необезпокояван отдясно в оголената половина на домакините. Шутът му по диагонала обаче профуча на сантиметри покрай вратата в аут. Буквално секунди по-късно феновете на Арсенал избухнаха в овации, след като Тио Уолкът прониза с технично изпълнение безпомощния Джо Харт – 1:0. За гола на английския национал асистира Месут Йозил.

Секунди преди почивката „артилеристите” нанесоха втори удар. Те се възползваха от груба грешка на Мангала при изнасянето на топката, тя попадна в Йозил. Германецът със страхотен поглед върху играта видя включването на Оливие Жиру отляво и му подаде. Французинът, който се намира в отлична форма, без да се бави стреля с левачката по диагонала. Топката премина между краката на Харт и спря в мрежата за 2:0.

Сценарият се повтори и през второто полувреме. Гостите нападаха, но бързите контраатаки на момчетата на Арсен Венгер разкъсваха „синята” отбрана. Кямбъл изскочи сам срещу Харт, но не можа да го преодолее. В 55-ата минута Отаменди изби в последния миг топката от връхлитащия Жиру и спаси сигурен гол. След час игра Харт се оказа последна преграда пред шута на излезлия лице в лице срещу него Рамзи.

В 82-ата минута Яя Туре намали резултата. Халфът засече подаване от дясното крило и с технично изпълнение изненада Чех за 2:1.

Това беше мач №180 в съперничеството. Балансът е 90 победи за Арсенал, 48 равенства, 42 победи за Сити, голова разлика 295:210.
"Топчиите" загубиха само веднъж от 19 срещи у дома срещу съперника в ерата на Висшата лига (12-6-1), но пък спечели само два от последните 7 мача помежду им в Лондон (2-4-1).

Арсенал е съперникът, от когото "гражданите" са падали най-често във ВЛ - 23 пъти. Те са губили от Челси 22 пъти. Ман Сити е в серия от 5 мача без победа далеч от дома. Тимът на Мануел Пелегрини не бе вкарвал гол в нито едно от най-скорошните си 3 визити - с Манчестър Юнайтед (0:0), Астън Вила (0:0) и Сток Сити (0:2). Сега прекъсна сухата серия, но това не зарадва никого в техния лагер.

Арсенал: Чех, Белерин, Мертезакер, Кошчелни, Монреал, Фламини, Рамзи, Уолкът (88-Чембърз), Йозил (76 – Окслейд-Чембърлейн), Кембъл (70 – Гибс), Жиру

Манчестър Сити: Харт, Саня, Отаменди, Мангала, Коларов, Фернандиньо, Туре, Делф (46 - Стърлинг), Силва (73 – Навас), Де Бройне, Агуеро (63 – Бони)

АНГЛИЯ ВИСША ЛИГА, 17 КРЪГ
19.12.15
17:00 ч.
Уест Бромич – Борнемут 1:2
0:1 Адам Смит (52), 1:1 Гарет Маколи (79), 1:2 Чарли Даниелс (87-дузпа)
19.12.15
17:00 ч.
Сток Сити – Кристъл Палас 1:2
0:1 Конър Уикъм (45+2-дузпа), 1:1 Боян Къркич (76-дузпа), 1:2 Ли Чун Йон (88)
19.12.15
17:00 ч.
Евертън – Лестър 2:3
0:1 Рияд Марез (27-дузпа), 1:1 Ромелу Лукаку (32), 1:2 Рияд Марез (65-дузпа), 1:3 Шинджи Оказаки (69), 2:3 Кевин Миралас (89)
19.12.15
17:00 ч.
Манчестър Юнайтед – Норич 1:2
0:1 Камерън Джеръм (38), 0:2 Александър Тетей (54), 1:2 Антони Марсиал (66)
19.12.15
17:00 ч.
Челси – Съндърланд 3:1
1:0 Бранислав Иванович (5), 2:0 Педро (13), 3:0 Оскар (50-дузпа), 3:1 Фабио Борини (53)