Лондонският Арсенал постигна трети категоричен успех в мач от група "H" на Шампионската лига, записвайки победа с 5:1 срещу Шахтьор (Донецк) на своя "Емиратс Стейдиъм". Възпитаниците на Арсен Венгер разбиха своите противници, които показаха добра игра, но допуснаха прекалено много грешки, с които сами предрешиха съдбата си при визитата в английската столица. Сонг и Насри се отличиха с по гол и асистенция, като французинът подаде за две от попаденията на своите съотборници. Бившият нападател на Арсенал Едуардо пък наказа своя предишен клуб с красиво попадение в 82-ата минута, но това се оказа единственият гол за украинците в мача.

Домакините откриха резултата със сериозната помощ на вратаря на Шахтьор Пятов, който в 19-ата минута изпусна топката в малкото си наказателно поле след безобиден удар на Себастиен Скилачи и това позволи на Александър Сонг да изведе своя тим напред. Арсенал продължи да доминира и в 42-ата минута Самир Насри покачи на 2:0, възползвайки се от ново нескопосано действие в защитата на украинците. Сонг центрира в наказателното поле и там Дарио Сърна не се намеси добре, след което Насри за втори път вратата на Шахтьор.

През второто полувреме Арсенал продължи да доминира и в 60-ата минута получи нов подарък от своите съперници, след като Луиш Адриано фаулира в наказателното поле напълно ненужно Йоан Джуру при изпълнение на фаул и от последвалата дузпа Сеск Фабрегас направи резултата класически.

В 66-ата минута Джак Уилшър завърши прекрасна многоходова акция на своя отбор, за да направи преднината на своя тим още по-убедителна. Той бе изведен сам срещу вратаря след двойно подаване със Самир Насри и с диагонален удар направи 4:0. Само три минути по-късно отново Насри копна топката към Шамак, който бе зад гърба на защитата на Шахтьор и останал сам срещу Пятов, го преодоля за 5:0, въпреки протестите на гостите за засада.

Крайното 5:1 оформи бившият футболист на Арсенал Едуардо, който наказа своя предишен клуб с удар от точката на дузпата, след като направи прекрасно двойно подаване с Луиш Адриано и с прецизен удар простреля Фабиански покрай тялото на Скилачи./БЛИЦ

Арсенал - Шахтьор (Донецк) 5:1
1:0 Александър Сонг (19), 2:0 Самир Насри (42), 3:0 Сеск Фабрегас (60-дузпа), 4:0 Джак Уилшир (66), 5:0 Маруан Шамах (69), 5:1 Едуардо (82)

arsenalАрсенал: 21.Лукаш Фабиански, 22.Гаел Клиши, 20.Йоан Джуру, 18.Себастиан Скилачи, 17.Александър Сонг, 27.Еманюел Ебуе, 8.Самир Насри (72-23.Андрей Аршавин), 19.Джак Уилшир, 4.Сеск Фабрегас (63-15.Денилсон), 7.Томаш Росицки, 29.Маруан Шамах (72-14.Тио Уолкът)

Шахтьор:
30.Андрий Пятов, 3.Томаш Хюбшман, 5.Олександър Кучер, 44.Ярослав Ракитцки, 33.Дарио Сърна, 26.Разван Рац, 10.Вилиан (46-20.Дъглас Коща), 19.Олексий Гай (68-8.Жадсон), 29.Алекс Тейшейра, 22.Хенрик Мхитарян, 9.Луис Адриано (63-11.Едуардо)