Атлетик (Билбао) победи на свой терен английския шампион Манчестър Юнайтед с 2:1 в 1/8-финален реванш от Лига Европа и с общ резултат 5:3 напълно заслужено се класира за следващата фаза на турнира. Българският нападател Димитър Бербатов не беше дори на резервната скамейка на гостите. Головете за успеха на домакините вкараха Фернандо Йоренте (23) и Оскар Де Маркос (66), а точен за "червените дяволи" отново бе Уейн Рууни (80).

Баските започнаха по-активно и в 14-ата минута Икер Муниаин бе изведен очи в очи срещу вратаря на гостите Давид Де Хеа, но ударът му срещна гредата, а при добавката Оскар Де Маркос не намери целта. Мениджърът на гостите сър Алекс Фъргюсън заложи на повече играчи в халфовата линия, докато Уейн Рууни бе оставен сам в атака, но този ход на шотландския специалист не даде резултат и „червените дяволи” не успяха да застрашат сериозно вратата на Горка Ираисос. В 23-ата минута венецуелският национал Аморебиета, който има и испанско гражданство, даде извеждащ пас към Фернандо Йоренте, който стреля от движение и преодоля Де Хеа за 1:0. След гола гостите успяха да изравнят играта до края на полувремето, но не и резултата. В 40-ата минута голмайсторът Йоренте бе заменен принудително и на негово място в игра влезе Токеро.

След почивката отново домакините имаха инициативата, а в 53-ата минута Ираола се подигра със защитата на Юнайтед, като преодоля последователно трима бранители на гостите, но завършващият му не бе точен. Три минути по-късно и влезлият като резерва Токеро пропусна от изгодна позиция да огорчи Де Хеа. Гостите от Манчестър твърде рядко стигаха до вратата на Ираисос. В 66-ата минута играчите на Марсело Биелса затвърдиха превъзходството си, след като Токеро намери непокрития Оскар Де Маркос, който от близка дистанция покачи на 2:0. До края на мача баските продължиха да играят на високи обороти и да търсят още по-разгромен резултат, но пропуски от изгодни позиции направиха Итураспе, Токеро и Де Маркос. В 80-ата минута все пак Уейн Рууни отстрами безобразната игра на „червените дяволи” с далечен изстрел вкара почетен гол за 2:1. В крайна сметка Атлетик (Билбао) показа отново, че е по-добрият отбор от този 1/8-финален сблъсък и заслужено продължава към 1/4-финалите на Лига Европа.

bilbao.jpgюнайтед_1.jpgАТЛЕТИК (БИЛБАО)- Манчестър Юнайтед 2:1
(3:2 от първия мач, 5:3)
  1:0 Фернандо Йоренте (24), 2:0 Оскар Де Маркос (66), 2:1 Уейн Рууни (80)

Билбао, “Сан Мамес”
Съдия: Джунейт Чакър (Турция)

Атлетик (Билбао): 1.Ираисос, 15.Ираола, 5.Аморебиета, 3.Ауртенече, 24.Хави Мартинес, 14.Сусаета , 8.Итураспе, 21.Андер Ерера (82 – 17.Иниго Перес), 9.Йоренте (40 – 2.Токеро), 19.Миниаин (88 – 6.Сан Хосе), 10.Де Маркос

Манчестър Юнайтед: 1.Де Хеа, 5.Рио Фърдинанд (63 – 12.Смолинг), 3.Патрис Евра, 6.Джони Еванс, 21.Рафаел , 16.Майкъл Карик (63 – 42.Погба ), 13.Парк Джи-Сунг, 18.Ашли Йънг, 11.Райън Гигс (68 – 19.Уелбек), 23.Том Клевърли, 10.Уейн Рууни