Атлетико (Мадрид) и Барселона запазиха статуквото в Испания, след като завършиха 0:0 на „Висенте Калдерон” в голямото дерби от 19-ия кръг на в Примера дивисион. И двата тима имат по 50 точки, но каталунците станаха шампиони на първия полусезон заради по-добрата голова разлика от „дюшекчиите”. Равенството пък дава шанс на Реал (Мадрид) да се доближи на 3 точки до лидерите, ако утре победи при визитата си на Еспаньол от 20:00 часа българско време.

Двете големи звезди на Барса Лионел Меси и Неймар изненадващо не попаднаха в титулярния състав на Тата Мартино. Аржентинският специалист заложи в атака на Педро, Алексис Санчес и Сеск Фабрегас. На върха на атаката на домакините пък бяха Давид Вия и Диего Коста.

Двубоят бе изключително равностоен и изпълнен с немалко голови положения и пред двете врати. „Дюшекчииите” започнаха малко по-силно мача и притиснаха каталунците. Още в 4-ата минута Арда Туран проби опасно по крилото, но бе спрян от Пике. Последва нова опасна атака на домакините и удар на Диего Коста, но Виктор Валдес бе на мястото си и улови топката. Постепенно каталунците взеха инициативата след първия четвърт час и удар на Педро бе спасен от Тибо Куртоа.

В 28-ата минута Диего Коста имаше страхотна възможност да изведе Атлетико напред в резултата, след като при корнер Жоао Миранда отклони с глава към далечната греда, а голмайсторът на домакините не успя да насочи кълбото към мрежата. Последваха пропуски на Педро и Пике за гостите. До края на полувремето така и не се стигна до попадения.

След почивката съперниците продължиха да търсят с всички сили гола и победата. В 51-ата минута Виктор Валдес спаси с вещина удар отблизо на Диего Годин, но дори и да се бе стигнало до гол, той щеше да бъде отменен заради засада. Лионел Меси и Неймар пък подсилиха атаката на каталунците, след като влязоха съответно на местата на Иниеста в 46-ата минута и Алексис Санчес в 67-ата минута. Аржентинецът и бразилецът обаче не промениха с кой знае какво играта на гостите.

Барса владееше повече топката, но се затрудняваше да създава голови положения. В 74-та минута каталунците спечелиха пряк свободен удар на много удобна позиция точно пред наказателното поле на Атлетико. Лео Меси обаче стреля право в стената.

Атаките на "дюшекчиите" бяха по-редки, но много по-директни. В 79-та минута домакините имаха най-добрата си възможност след почивката. След ново центриране в пеналта влезлият малко преди това на терена Раул Гарсия на два пъти се пребори със защитник за спорна топка и поднесе към точката на дузпата за Арда Туран, но той от чиста позиция стреля близо до Валдес и вратарят спаси. И двата тима имаха своите шансове да стигнат до победата, но до края на мача така и не си отбелязаха гол.

След равенството Барселона и Атлетико (Мадрид) имат по 50 точки, но каталунците са лидери заради по-добрата си голова разлика. Реал (Мадрид) е трети с 44 пункта, но още утре може да съкрати разликата до 3 точки, ако спечели при визитата си в Барселона срещу Еспаньол.

Мадрид, “Висенте Калдерон”
Съдия: Антонио Матеу
Жълти картони: Годин, Габи (Атлетико); Дани Алвеш, Жорди Алба, Масчерано (Барса)

Атлетико (Мадрид): Тибо Куртоа, Миранда, Хуанфран, Филипе Луис, Диего Годин, Тиаго (83 - Кристиан Родригес), Габи, Арда Туран, Коке, Давид Вия (77 - Раул Гарсия), Диего Коста

Барселона: Виктор Валдес, Даниел Алвес, Жерар Пике, Жорди Алба, Хавиер Масчерано, Сеск Фабрегас, Андрес Иниеста (46 - Лионел Меси), Шави, Серхио Бускетс, Алексис Санчес (67 - Неймар), Педро (82 - Серхио Роберто)

ИСПАНИЯ
ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 19 КРЪГ
10.01.14
22:00 ч.
Гранада - Валядолид 4:0
1:0 Джейсън Мурильо (12), 3:0 Рико (22,55), 4:0 Юсеф Ел Араби (78)
11.01.14
17:00 ч.
Атлетик (Билбао) - Алмерия 6:1
1:0 Микел Рико (6), 2:0 Андер Ерера (11), 3:0 Аймерик Лапорте (30), 3:1 Елдер Барбоса (34), 4:1 Аритц Адуриц (52), 5:1 Ибай Гомес (68), 5:1 Ибай Гомес (87-дузпа)
11.01.14
19:00 ч.
Селта - Валенсия 2:1
0:1 Дани Парехо (23), 1:1 Чарлс Диас де Оливейра (50), 2:1 Чарлс Диас де Оливейра (78)
11.01.14
21:00 ч.
Атлетико (Мадрид) - Барселона 0:0
Баланс: 152 мача, 52 победи за Атлетико Мадрид, 34 равенства, 66 победи за Барселона