Леванте удари като домакин лидера Атлетико (Мадрид) с 2:0 в двубой от 36-ия кръг и поразклати малко шампионските му амбиции. Поражението на „дюшекчиите” вдъхва надежди на Барселона и градския им съперник Реал (Мадрид), с който ще играят и на финала в Шампионската лига. Мечтите на „кралския клуб” за титлата в Примера дивисион изглеждат обаче по-реални и минават през още една издънка на Атлетико в оставащите два кръга – домакинство срещу Малага и гостуване на Барселона.

Двубоят на "Сиутат де Валенсия" стартира кошмарно за гостите, след като още в 7-ата минута Филипе Луиш си отбеляза куриозен автогол с гърди след центриране от корнер за 1:0. Две минути по-късно Диего Коста излезе сам срещу вратаря Кейлър Навас, но атаката бе спряна заради засада, каквато на повторенията не се видя. В 13-ата минута гостите можеше да изравнят, но Кейлър Навас отрази с вещина удар на Раул Гарсия, а при добавката Давид Вия шутира над гредата. Седем минути по-късно атака на Диего Коста сам срещу вратаря отново бе спряна несправедливо заради несъществуваща засада.

В 34-ата Мохамед Сисоко хвана здраво с две ръце Коста при центриране към наказателното поле, а голмайсторът на гостите реагира гневно и получи удар в лицето от съперника, но това не бе забелязано от съдиите. До края на полувремето домакините се защитаваха умело и запасиха крехкия си аванс.

След почивката гостите увеличиха оборотите и продължиха да натискат, а в 58-ата Диего Косвта претендираше за дузпа за задържане на Давид Наваро, но не получи такава. Пет минути по-късно Филипе Луиш можеше да изкупи греха си, но ниският му изстрел беше спрян малко пред голлинията от Винтра. Последваха пропуски на Диего Коста и Тоби Алдервейрелд, а в 69-ата минута домакините нанесоха втория си удар, след като Виктор Касадесус беше изпуснат и центрира отляво към точката на дузпата, а там Давид Барал овладя топката и разстреля Тибо Куртоа за 2:0. Гостите продължиха да търсят гола и при този резултат, но до края на мача така и не успяха да преодолеят Кейлър Навас.

С успеха си Леванте събра 45 точки и се изкачи на десето място във временното класиране. Атлетико остава на върха с 88 точки, но още тази вечер градският му съперник Реал може да намали аванса му до 3 пункта, ако спечели домакинството си срещу Валенсия от 22:00 часа българско време. Освен това „кралският клуб” е с мач по-малко и ако го вземе, ще се изравни по точки с „дюшекчиите”, които обаче имат предимството на директните сблъсъци и пак ще останат пред съперника си.

ИСПАНИЯ ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 36 КРЪГ
02.05.2014
22:00 часа
Райо Валекано - Атлетик (Билбао) 0:3
0:1 Микел Сан Хосе (20), 0:2 Оскар де Маркос (30), 0:3 Андер Ерера (74)
03.05.2014
17:00 часа
Барселона - Хетафе 2:2
1:0 Лионел Меси (28), 1:1 Анхел Лафита (37), 2:1 Алексис Санчес (67), 2:2 Анхел Лафита (90+3)
Алмерия - Бетис 3:2
1:0 Оскар Диаз (52), 1:1 Брайън Родригес (60), 1:2 Салва Севия (71), 2:2 Алейск Видал (77), 3:2 Рамон Азеез (90+4)