Вторият най-резултатен вратар в историята на футбола Хосе Луис Чилаверт днес отбелязва четвърт век от най-красивия си гол. Легендарният парагвайски страж, който е добър приятел с Христо Стоичков, има на сметката си 67 попадения. Пред него е само бразилецът Рожерио Сени със 131, а четвърти е българинът Димитър Иванков с 42.

На 22 март 1996 г. Чилаверт, който обикновено се разписва от дузпа или пряк свободен удар пред вратата на противника, бележи от 60 метра. Това става по време на мача между Велес Сарсфилд и Ривър Плейт. В 67-ата минута парагваецът стреля в близост до централния кръг и хваща неподготвен колегата си от Ривър Плейт Херман Бургос.

„Много футболисти са вкарвали от голяма дистанция, но тези попадения обикновено са случайни. Моят случай е по-различен. Видях, че Бургос беше извън наказателното поле и по-скоро брои птичките над стадиона, вместо да е концентриран върху случващото се на терена. Затова се втурнах с всички сили напред. Когато стигнах до топката, видях че съдията стои на пътя на топката. Извикат му: „Махни се!“. За негов късмет той бързо се отмести. В противен случай щеше да го нокаутирам с топката“, признава Чилаверт.

efbet - 1000 лв. Нов Онлайн Казино Бонус

„Първоначално помислих, че топката лети прекалено високо, но след това започна бързо да се снижава. Когато Бургос опита да реагира, вече беше прекалено късно. Затичах се по терена и се хвърлих като самолет на тревата. Мнозина от моите съотборници направиха същото. Дори играчите на Ривър Плейт ме поздравиха за гола. Това попадение е специално за мен, тъй като в тогава баща ми се възстановяваше от сърдечна операция и успях да му посветя гола. Ние спечелихме двубоя, а аз подарих фланелката си на съдията. Това беше последният мач в професионалната му кариера, а освен това си заслужи подаръка заради бързия си рефлекс“, допълва легендарният вратар.

Велес Сарсфилд тогава печели мача с 3:2, а в края на сезона триумфира с титлата в аржентинския шампионат Клаусура. Самият Чилаверт завършва с четири гола. Освен срещу Ривър Плейт се разписва срещу дузпа срещу Ланус и бележи още два пъти срещу Бока Хуниорс.
Веселин РУСИНОВ, БЛИЦ СПОРТ

22 март 1996 г.
Велес Сарсфилд – Ривър Плейт 3:2
0:1 Хуан Гомес (29), 1:1 Фернандо Пандолфи (48), 2:1 Хосе Луис Чилаверт (67), 2:2 Ернан Креспо (87), 3:2 Марсело Ерера (90)

Велес Сарсфилд: Хосе Луис Чилаверт, Флавио Сандона, Роберто Трота, Маурисио Пелегрино, Раул Кардосо, Марсело Ерера, Марсело Гомес, Кристиан Баседес, Патрисио Кампс (71-Карлос Компанучи), Фернандо Пандолфи (51-Мартин Посе), Хосе Оскар Флорес (90-Себастиан Мендес)
Треньор: Карлос Бианки

Ривър Плейт: Херман Бургос, Густаво Ломбарди (74-Ернан Диас), Селко Аяла, Хуан Гомес, Гийормо Риварола, Матиас Алмейда, Леонардо Астрада (79-Ернан Креспо), Габриел Седрес (76-Марсело Гаярдо), Ариел Ортега, Енцо Франческоли, Габриел Амато
Треньор: Рамон Диас