Шампионът Аякс смачка вечния си съперник Фейенорд с 4:0 в голямото дерби на Холандия от 11-ия кръг на Ередивизи, а по същото време основният конкурент за титлата ПСВ Айндховен претърпя унизителна загуба от АЗ Алкмаар с 0:4 у дома.

Грандът от Амстердам предреши дербито още през първата част на своя „Йохан Кройф Арена“. Хаким Зийех (2) вкара първия гол, а след това се разписаха Николас Талияфико (7), Давид Нерес (37) и Дони ван де Беек (40). Аякс продължи да натиска и след почивката, но други попадения не паднаха.

ПСВ Айндховен пък инкасира четири попадения от гостуващия АЗ Алкмаар, след като 22-рата минута Раян Томас бе изгонен и това улесни задачата на гостите. Майрън Боаду (45, 46), Йонас Свенсон (71) и Дани де Вит (76) бяха точки за убедителния успех на „кашкавалите“.

Така авансът на Аякс на ърха нарасна до 6 точки пред ПСВ, АЗ Алкмаар и Витес.