Барселона обърна на своя „Камп Ноу” градския съперник Еспаньол с 4:1 в първия каталунски сблъсък помежду им от 1/8-финалите в турнира за Купата на Краля. Гостите завършиха мача с 9 футболисти след изгонванията на сенегалеца Папа Диоп и парагваеца Ернан Перес, а играчите на Луис Енрике си осигуриха комфортен аванс преди реванша.

Арда Туран започна като титуляр и направи дългоочаквания си дебют за домакините, а изненадващо „папагалчетата” смълчаха феновете на домакините в 9-ата минута, когато Марко Асенсио подаде към Фелипе Кайседо, който финтира Хавиер Масчерано и преодоля Марк-Андре тер Щеген за 0:1. Радостта на гостите бе кратка, тъй като четири минути по-късно Иниеста изведе Лионел Меси и аржентинецът изравни за 1:1.

В 24-ата Неймар беше изритан от Хави Лопес в наказателното поле, но не последва дузпа. Двайсет минути по-късно Меси от пряк свободен удар вкара красив гол за пълния обрат – 2:1.

След почивката в 49-ата минута Меси асистира на Жерар Пике, който засече топката от близка дистанция за 3:1. Три минути по-късно вратарят Пау Лопес настъпи падналия на земята Меси, но съдиите не видяха нищо.

В 72-ата Ернан Перес получи втори жълт картон, а само три минути по-късно Еспаньол остана с 9 играчи на терена, след като Папе Диоп също пое към съблекалните заради директен червен картон. Две минути преди края на редовното време Неймар довърши съперника, оформяйки крайното 4:1.

Реваншът на стадиона на Еспаньол е след седмица на 13 януари (сряда) от 22:00 часа българско време.

Барселона – Еспаньол 4:1

0:1 Фелипе Кайседо (9), 1:1 Лионел Меси (13), 2:1 Лионел Меси (44), 3:1 Жерар Пике (49), 4:1 Неймар (88)

Барселона: Тер Щеген, Пике, Масчерано, Алба, Алвеш (67 - Видал), Арда (68 - Ракитич), Бускетс, Иниеста, Неймар, Меси, Суарес

Еспаньол: Пау, Лопес, Раило, Роко, Алварес, Диоп, Абрахам (60 - Франко), Асенсио (46 - Салва), Перес, Морено, Кайседо (41 - Морено)