Барселона размаза у дома Атлетик (Билбао) с 6:0 в среща от 20-ия кръг на испанската Примера дивисион и се върна на второто място във временното класиране с 2 точки преди Реал (Мадрид). Каталунците са и на 2 точки зад лидера Атлетико (Мадрид), но са с мач по-малко на сметката си.

Преди мача на „Камп Ноу” голмайсторът на каталунците Лионел Меси показа спечелената пета „Златна топка” за най-добър футболист в света за 2015 година. Аржентинецът получи заслужени аплодисменти и бе поздравен от феновете с огромен транспарант, а на почивката на мача бе заменен от новото попълнение Арда Туран, привлечен още миналото лято от Атлетико (Мадрид). По информация на испанските медии Меси е почувствал болки в подколянното сухожилие, но травмата не е потвърдена от клуба.

Гостите от Билбао имаха шанс да поведат във 2-ата минута след група грежка на Жерар Пике, но Хави Ерасо не намери целта, шутирайки над вратата. Две минути по-късно вратарят на баските Горка Ираисос спъна уругавеца Луис Суарес в наказателното поле и последва дузпа. За нарушението пък стражът получи директен червен картон и Атлетик трябваше да играе почти цял мач в намален състав. Лионел Меси (7-дузпа) пък бе точен от бялата точка и даде начало на головия спектакъл на домакините.

С 10 футболисти на терена гостите предимно се защитаваха с надеждата да получат колкото се може по-малко попадения. Неймар (31) удвои аванса на домакините след пас на Луис Суарес. Двамата си размениха ролите малко след почивката, когато Луис Суарес (47) направи резултата класически. Последва нова асистенция на Неймар, но този път за гол на Иван Ракитич (62), разписал се за 4:0. Бразилецът излезе на челно място по асистенции в Ла Лига - 9 срещу 8 за Гарет Бейл.

До края на мача каталунците продължиха да се забавляват, а Луис Суарес (68, 82) оформи хеттрика си и крайното 6:0 с нови две попадения след пасове на Туран и Бускетс.

С успеха си Барселона събра 45 точки и отново е на второ място във временното класиране. Атлетик (Билбао) е девети с 28 точки.

Барселона - Атлетик (Билбао) 6:0
1:0 Лионел Меси (7-дузпа), 2:0 Неймар (31), 3:0 Луис Суарес (47), 4:0 Иван Ракитич (62), 5:0 Луис Суарес (68), 6:0 Луис Суарес (82)

Барселона: Браво, Пике, Масчерано, Видал, Алба, Бускетс, Ракитич (63 - Роберто), Иниеста, Меси (46 - Арда), Неймар, Суарес

Атлетик (Билбао):
Ираисос, Лапорте, Боведа, Ечейта, Балензиага, Сан Хосе, Бенат (63 - Итураспе), Де Маркос, Ерасо, Муниаин (6 - Ерерин), Уилямс (56 - Зулоага)

Червен картон: Горка Ираисос (Атлетик)

ИСПАНИЯ
ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 20 КРЪГ
16.01.16
17:00 ч.
Севиля - Малага 2:1
1:0 Гамейро (40), 2:0 Гамейро (42), 2:1 Шарлиз (72)
16.01.16
19:15 ч.
Селта - Леванте 4:3
1:0 Джон Гуидети (35), 2:0 Джон Гуидети (41), 3:0 Яго Аспас (57), 3:1 Дейверсон (63), 3:2 Педро Лопес (66), 4:2 Фабиан Ореляна (84), 4:3 Хосе Марелес (89)
Валенсия - Райо Валекано 2:2
0:1 Хосабед (15), 1:1 Негредо (55), 1:2 Йоренте (69), 2:2 Алкасер (88)
17.01.16
17:00 ч.
Реал (Мадрид) - Спортинг (Хихон) 5:1
1:0 Бейл (7), 2:0 Роналдо (9), 3:0 Бензема (12), 4:0 Роналдо (18), 5:0 Бензема (41), 5:1 Лопес (62)
1701.16
19:15 ч.
Хетафе - Еспаньол 3:1
0:1 Ернан Перес (26), 1:1 Педро Леон (29), 2:1 Пабло Сарабия (37), 3:1 Мои Гомес (90+4)