Барселона обърна и разби като домакин преследвача си Атлетико (Мадрид) с 4:1 в дербито от 16-ия кръг на испанската Примера дивисион и уверено крачи към 22-ата си титла. Радамел Фалкао (31) даде аванс на гостите, но след това Адриано Кореа (36), Серхио Бускетс (45) и Лионел Меси (57 и 88) взривиха на четири пъти трибуните на „Камп Ноу”. Така каталунците дръпнаха вече с 9 точки пред „дюшекчиите” и с 13 пункта пред Реал (Мадрид). Освен това играчите на Тито Виланова подобриха рекорда си за най-много отбелязани попадения в една календарна година, като вече имат 172, а през 2011 година бяха вкарали 170.

Гостите играха по-добре през първото полувреме на „Камп Ноу” и получиха първите възможности за гол. Още в 9-ата минута Радамел Фалкао бе оставен непокрит и с глава нацели далечната греда зад Виктор Валдес.

Играчите на Диего Симеоне на моменти пресираха домакините дълбоко в тяхната половина, но в повечето случаи изчакваха удобни моменти за контраатаки. При една от тях в 31-ата минута Диего Коща изведе Фалкао сам срещу Валдес и Тигъра прехвърли технично вратаря за 0:1. До момента каталунците нямаха голово положение, а "червено-белите" създаваха интересните мигове.

Гостите се порадваха на гола си само 5 минути, след като в 36-ата минута Адриано Кореа отбеляза уникален гол с параболичен удар от около 21 метра в далечния горен ъгъл на вратата, пазена от Тибо Куртоа, и изравни за 1:1. Това беше пети гол за бранителя през този сезон. В самия край на полувремето след изпълнение на корнер пред вратата на гостите се стигна до меле и топката попадна в краката на Серхио Бускетс, който хладнокръвно я насочи под гредата за пълния обрат – 2:1.

На почивката Диего Симеоне извърши принудителна смяна, като на мястото на Филипе Луиш пусна в игра Ката Диас. Каталунците взеха тотално инициативата и в 57-ата минута настъпи времето на голямата звезда Лионел Меси, който получи топката пред дъгата, финтира няколко защитници и с нисък удар от границата на наказателното поле матира Куртоа за 3:1. С този гол Барса подобри рекорда си за най-много попадения в една календарна година, като вече имаше 171 на сметката си.

Това обаче не бе всичко в мача, тъй като в 88-ата минута Меси отново се разписа с прехвърлящ удар за крайното 4:1. Така рекордът му за календарната 2012 година нарасна на 90 гола във всички официални срещи с Барселона и Аржентина. Каталунците пък вече имат 172 попадения за тази година, след като за 2011 година имаха само 170 гола. Играчите на Тито Виланова може още да подобрят постижението си, тъй като след седмица е последният им мач за годината в гостуване на Валядолид.

След успеха си Барселона е твърдо на върха с 46 точки, а Атлетико (Мадрид) остана втори с 37 пункта.

ИСПАНИЯ ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 16 КРЪГ
15.12.12
17:00 ч.
Хетафе – Осасуна 1:1
0:1 Енрике Сола (84), 1:1 Диего Кастро (90-дузпа)
Севиля – Малага 0:2
0:1 Мартин Демикелис (49), 0:2 Елисеу (70-дузпа)
Реал (Мадрид) – Еспаньол 2:2
0:1 Серхио Гарсия (31), 1:1 Кристиано Роналдо (45), 2:1 Фабио Коентрао (48), 2:2 Хуан Албин (88)
16.12.12
22:00 ч.
Барселона – Атлетико (Мадрид) 4:1
0:1 Радамел Фалкао (31), 1:1 Адриано Кореа (36), 2:1 Серхио Бускетс (45), 3:1 Лионел Меси (57), 4:1 Лионел Меси (88)
17.12.12
21:00 ч.
Депортиво (Ла Коруня) – Валядолид (Филм +)
Баланс: 50 мача, 16 победи за Депортиво (Ла Коруня), 13 равенства, 21 победи за Валядолид
17.12.12
22:30 ч.
Селта – Бетис (Филм +)
Баланс: 44 мача, 17 победи за Селта, 9 равенства, 18 победи за Бетис

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите в Примера дивисион.

ПРОГРАМА И КЛАСИРАНЕ –
ТУК

Проследете развитието на футболните мачове и случващото се в другите спортове на лайвскора на БЛИЦ