Барселона разби Валенсия с 5:1 в очаквания като дерби мач от 24-ия кръг на Примера дивисион, игран на "Камп Ноу". Най-добрият футболист Лионел Меси вкара първите четири гола за каталунците (22, 27, 76 и 85), заличавайки попадението на Пабло Пиати (9). Аржентинецът ознаменува своя юбилеен мач номер 200 за Барса. В 90-ата минута се разписа и завърналият се след контузия Шави. Въпреки успеха Барселона изостава на цели десет точки от лидера Реал Мадрид.

Шави Ернандес отново не излезе титуляр, а в халфовата линия на каталунците Гуардиола постави Серхио Бускетс, Андрес Иниеста и Сеск Фабрегас. Тримата в защита бяха младият Мартин Монтоя, Жерард Пике и Карлес Пуйол. В атака играха Лионел Меси, Алексис Санчес и Педро Родригес.

В петата минута Давид Албелда спъна отзад откъсващия се Меси. Аржентинецът не можа да стреля опасно от фаул. Валенсия изненадващо откри резултата при първата си по-остра атака. В деветата минута Софиан Фегули центрира отляво, а Пиати изскочи измежду Пике и Монтоя и насочи топката лесно в мрежата на неориентирания Виктор Валдес - 0:1.

В 11-ата минута Педро беше изведен отляво, финтира, но шутира в ръцете на Диего Алвеш. В 20-ата Андрес Иниеста нахлу хубаво отляво, но бързо беше затворен. В 22-ата минута Педро се вряза отляво, пусна пас и Меси хитро мушна топката от малък ъгъл по диагонала.

След това домакините контролираха изцяло владението на топката по познатия начин и заредиха положение след положение пред вратата на гостите. Меси вкара за 2:1 след остро центриране на Ерик Абидал. Последваха пропуски на Алексис и Сеск Фабрегас сами срещу вратаря. В 37-ата минута чилийският нападател шутира мощно по диагонала, но в аут. В 40-ата Иниеста прекрасно подаде към Сеск Фабрегас, който се завъртя и с ножичен удар намери напречната греда.

Още първата минута след почивката Алексис се озова сам срещу вратаря, но би в краката му. В 49-ата минута страхотен рейд на Сеск отляво завърши с нисък удар по диагонала, майсторски избит от Алвеш.

Гостите имаха едно-две положения през втората част. В 66-ата минута Виктор Валдес парира хубав удар от въздуха на Фегули. Много слабо днес се представи Роберто Солдадо, който остана изолиран в предни позиции. Влизането на Кристиан Тейо съживи левия фланг на каталунската атака. В 76-ата минута младокът шутира, топката беше избита от вратаря и попадна на крака на Меси, който безкомпромисно стреля в мрежата за 3:1, оформяйки хеттрик. В 85-ата минута Серхио Бускетс изведе Меси на скорост и той покачи на 4:1. В последните минути Шави зарадва трибуните с последен гол за крайното 5:1.

ИСПАНИЯ
ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 24 КРЪГ
18.02.12
19:00 ч.
Хетафе - Еспаньол 1:1
0:1 Алваро Гарсия Васкес (66), 1:1 Николас Федор (70)
18.02.12
21:00 ч.
Реал (Мадрид) - Сантандер 4:0
1:0 Кристиано Роналдо (6), 2:0 Карим Бензема (45+1), 3:0 Анхел Ди Мария (73), 4:0 Карим Бензема (89)
18.02.12
23:00 ч.
Севиля - Осасуна 2:0
1:0 Гари Медел (16), 2:0 Пьтр Троховски (90+4)
19.02.12
13:00 ч.
Гранада - Реал Сосиедад 4:1
0:1 Микел Гонсалес (10), 1:1 Иниго Лопес (12), 2:1 Франко Хара (57), 3:1 Икечукву Уче (61), 4:1 Икечукву Уче (87)
19.02.12
17:00 ч.
Атлетик (Билбао) - Малага 3:0
1:0 Фернандо Аморебиета (58), 2:0 Микел Сан Хосе (60), 3:0 Гайска Торкеро (61)
19.02.12
19:00 ч.
Спортинг (Хихон) - Атлетико (Мадрид) 1:1
0:1 Роберто Канея (20-автогол), 1:1 Себастиан Егурен (37)
19.02.12
19:00 ч.
Майорка - Виляреал 4:0
1:0 Виктор (41), 2:0 Марти (52), 3:0 Виктор (65), 4:0 Нунес (67)
19.02.12
20:45 ч.
Леванте - Райо Валекано 3:5
0:1 Бангура (35), 1:1 Баркеро (50-дузпа), 1:2 Да Коща (62), 1:3 Да Коща (63), 1:4 Бангура (70), 2:4 Суарес (79), 2:5 Делибашич (85), 3:5 Суарес (90-дузпа)
19.02.12
22:30 ч.
Барселона - Валенсия 5:1
0:1 Пиати (9), 1:1 Лео Меси (22), 2:1 Лео Меси (27), 3:1 Лео Меси (76), 4:1 Лео Меси (85), 4:1 Шави (90)