Играй БЛИЦ ГЕЙМ - ТУК!

Байерн и Барселона се изправят в първи полуфинален мач от Шампионската лига. Това ще бъде седмият случай, в който двата тима ще мерят сили един срещу друг в евротурнирите.

Агенция БЛИЦ припомня досегашните сблъсъци между двата тима, в които има доста интересни моменти – априлски сняг, българско участие, дузпи, отменени голове и други.

2 април 1996 г., Купа на УЕФА, полуфинал
Първият мач в историята между два от най-големите отбори в Европа се състои 40 години след създаването на континенталните турнири. Под априлския сняг в Мюнхен двата тима правят 2:2 в мач с обрати, а изравнителния гол за гостите идва след грешен пас в защитата на баварците. Оскар дава ранен аванс на Барса след хубав извеждащ пас на Бакеро, а резервата Витечек изравнява в началото на втората част. Пет минути по-късно Шол дава аванс на баварците. В крайна сметка Георги Хаджи изравнява за крайното 2:2.

Байерн – Барселона 2:2
0:1 Оскар (14), 1:1 Витечек (52), 2:1 Шол (57), 2:2 Хаджи (77)

Байерн: Кан, Матеус, Кройцер (46-Сфорца), Хелмер, Циге, Бабел, Херцог (46-Витечек), Нерлингер, Шол, Папен, Клинсман

Барселона: К. Бускетс, Попеску, Гуардиола, Ферер, Селадес, Амор, Рожер, Оскар (52-Кройф), Хаджи (78-Карерас), Бакеро (74-Де ла Пеня), Фиго

Мюнхен, “Олимпиащадион” – 63 000 зрители
Съдия: Мишел Пиро (Белгия)
Жълти картони: Циге (Байерн); Амор, Рожер (Барселона)

16 април 1996 г., Купа на УЕФА, полуфинал
Байерн печели на реванша с 2:1. Емил Костадинов е в групата на баварците, но не влиза в игра. Маркус Бабел открива резултата пет минути преди почивката, когато е точен при добавката на удар на Шол, спасен от Карлес Бускетс. Малко преди края на мача Марсел Витечек удвоява аванса на баварците при контраатака. В 89-ата минута Иван де ла Пеня връща едно попадение за Барселона след изпълнение на пряк свободен удар, като топката се удря в крака на Томас Щрунц и изненадва Оливер Кан. Байерн се класира на финала и печели трофея след две победи над Бордо. На мача в Бордо (3:1 за германския гранд) едно от попаденията на баварците е дело на Емил Костадинов.

Барселона – Байерн 1:2
0:1 Бабел (40), 0:2 Витечек (84), 1:2 Де ла Пеня (89)

Барселона: К. Бускетс, Ферер (82-Абелардо), Надал (65-Куеяр), Сержи, Амор, Попеску, Бакеро, Рожер (76-Де ла Пеня), Фиго, Кройф, Кодро

Байерн: Кан, Хелмер, Бабел, Кройцер, Циге, Хаман (74-Щрунц), Шол, Сфорца, Нерлингер, Витечек (85-Папен), Клинсман

Барселона, “Камп Ноу” – 115 000 зрители
Съдия: Атанас Узунов (България)
Жълти картони: Бакеро, Амел, Де ла Пеня, Куеяр (Барселона); Бабел, Нерлингер, Щрунц (Байерн)

21 октомври 1998 г., Шампионска лига, групова фаза
Байерн побеждава Барселона с 1:0 в мач от груповата фаза, като единственото попадение в мача е реализирано от Щефан Ефенберг точно преди почивката. При центриране отляво Джоване Елбер с глава сваля топката към Ефенберг, който се хвърля напред с шпагат и праща кълбото във вратата на Рууд Хесп.

Байерн – Барселона 1:0
1:0 Ефенберг (45)

Байерн: Кан, Бабел (80-Линке), Куфур, Йеремис, Лизаразу, Финк, Тарнат, Ефенберг, Салихамиджич (80-Циклер), Баслер, Елбер (89-Янкер)

Барселона: Хесп, Коку, Райцигер, Абелардо, Шави (87-Оскар), Окуново, Джиовани, Луис Енрике (78-Зенден), Ривалдо, Андерсон, Фиго

Мюнхен, “Олимпиащадион” – 56 000 зрители
Съдия: Андерс Фриск (Швеция)
Жълти картони: Бабел, Йеремис (Байерн); Хесп, Фиго, Оскар (Барселона)

4 ноември 1998 г., Шампионска лига, групова фаза
Срещата започва с отменен гол на Барселона. Джеовани се разписва с глава, но съдията Колина маркира нарушение на бразилеца срещу Тарнат. В 29-ата минута нещата се обръщат. Тарнат дърпа Джеовани за фланелката в наказателното поле и Колина отсъжда дузпа, реализирана от бразилеца. Пет минути по-късно е отменен гол за Байерн. Баслер бие от фаул, Ефенберг продължава пътя на топката към вратата, но Хесп спасява. Топката попада в Елбер, който бележи с глава, но попадението е отменено заради засада. В началото на втората част Байерн изравнява след атака преминала през Елбер и Ефенберг и завършена от Циклер. В 87-ата минута Елбер извежда Салихамиджич в добра позиция и босненецът бележи победния гол за гостите. Барселона отпада след груповата фаза, а Байерн стигна до финала, където на “Камп Ноу” драматично загуби с 1:2 от Манчестър Юнайтед.

1:0 Джеовани (29-дузпа), 1:1 Циклер (47), 1:2 Салихамиджич (87)

Барселона: Хесп, Селадес, Абелардо, Окуново, Сержи, Шави, Джеовани, Коку, Фиго, Андерсон, Ривалдо

Байерн: Кан, Лизаразу, Матуес, Куфур, Бабел, Тарнат (75-Щрунц), Финк, Ефенберг, Баслер (64-Салихамиджич), Циклер (64-Даеи), Елбер

Барселона, “Камп Ноу” – 85 000 зрители
Съдия: Пиерлуиджи Колина (Италия)
Жълти картони: Коку, Селадес (Барселона); Ефенберг, Куфур, Лизаразу, Матеус, Тарнат (Байерн)

8 април 2009 г., Шампионска лига, 1/4-финали
Преди четири години Барселона и Байерн играха 1/4-финал за Шампионската лига и всичко беше предрешено в първия мач. Каталунците направиха невероятно силно първо полувреме, в което вкараха четири гола. Меси се отчете с два гола и една асистенция. Освен това аржентинецът искаше дузпа за фаул срещу него в наказателното поле. След почивката каталунците успокоиха играта, въпреки че Лионел Меси отправи опасен удар извън наказателното поле, но Бут изби в корнер.

Барселона – Байерн 4:0
1:0 Меси (9), 2:0 Етоо (13), 3:0 Меси (38), 4:0 Анри (43)

Барселона: Валдес, Алвес, Маркес, Пике, Пуйол, Шави, Яя Туре (81-С. Бускетс), Иниеста, Меси, Етоо (90-Къркич), Анри (74-Кейта)

Байерн: Бут, Одо, Демикелис, Брено, Лел, Ван Бомел, Швайнщайгер, Зе Роберто (77-Соса), Хамит Алтънтоп (46-Отъл), Рибери, Тони

Барселона, “Камп Ноу” – 93 200 зрители
Съдия: Хауър Уеб (Англия)
Жълти картони: Меси, Маркес (Барселона); Лел, Демикелис (Байерн)

14 април 2009 г., Шампионска лига, 1/4-финал
След тежката загуба в първия мач Байерн няма шанс за класиране на полуфиналите. Баварците обаче искат да завършат участието си в Шампионската лига с достойно представяне в Мюнхен. Любопитното е, че начело на Барселона в този мач е настоящият треньор на каталунците Тито Виланова. Той замества Пеп Гуардиола, който е наказан заради обиди, отправени към рефера Хауърд Уеб в първия мач. В началото на двубоя гол на Лука Тони е отменен заради засада. Две минути след началото на второто полувреме Зе Роберто извежда Рибери в чиста позиция и французинът открива резултата, след като финтира Валдес и стреля точно във вратата. Съдията Розети подминава претенции за дузпи и на двата отбора, а четвърт час преди края Сейду Кейта изравнява с удар от границата на наказателното поле. В края на мача нов гол на Тони е отменен заради засада. Две седмици след това Байерн уволни треньора Юрген Клинсман, а в края на сезона Барселона триумфира в Шампионската лига след победа над Манчестър Юнайтед на финала.

Байерн – Барселона 1:1
1:0 Рибери (47), 1:1 Кейта (73)

Байерн: Бут, Лел, Лусио, Демикелис, Лам, Соса (78-Хамит Алтънтоп), Ван Бомел, Отъл, Зе Роберто (78-Боровски), Рибери, Тони

Барселона: Валдес, Алвес, Пуйол, Пике, Абидал, Шави, Яя Туре, Кейта, Меси, Етоо, Иниеста (78-Хлеб)