Барселона победи Атлетико (Мадрид) с 2:1 в дербито на 22 кръг на испанската Примера дивисион. След успеха каталунците дръпнаха на върха с 51 точки, като са и с мач по-малко, отложен заради участието на Световното клубно първенство. На второ място е Атлетико с 48 точки, Реал (Мадрид) е трети с 44, Виляреал е четвърти с 41.

Коке изведе Атлетико (Мадрид) в 10-ата минута, но още до края на полувремето Меси (30) и Луис Суарес (39) обърнаха развоя на двубоя. "Дюшекчиите" завършиха срещата с девет футболисти. Още в 45-ата минута Фелипе Луис получи директен червен картон за грубо влизане с бутоните напред в коляното на Лионел Меси. В 65-ата минута Диего Годин напусна за втори жълт картон. Гостите традиционно играха доста твърдо и на моменти преминаваха границата на позволеното.

Двубоят започна изненадващо с ранен гол за Атлетико (Мадрид). Още в 10-ата минута Коке откри резултата. След центриране отдясно Коке се озова сам в наказателното поле и засече във вратата на Клаудио Браво. Централната двойка бранители на Барса не бе на мястото си, а Ракитич закъсня да покрие Коке, който необезпокояван прати топката във вратата на каталунците. В 15-ата минута Неймар започна да накуцва след съприкосновение с противник и в следващите минути видимо изпитваше болка, неучаствайки в двубоя. Бразилецът В 17-ата минута Даниел Алвес отправи мощно воле в наказателното поле, но в последния момент тяло на защитник спря пътя на топката към вратата. В 26-ата минута Меси изпълни пряк свободен удар, но топката мина покрай вратата. В 29-ата минута вратарят на Атлетико Мадрид спаси сигурен гол след удар на Луис Суарес от малък ъгъл.

В 30-ата минута Лионел Меси изравни след поредната продължителна атака на Барселона. Жорди Алба получи вляво в наказателното поле, финтира бранител, след което даде топката на крака на Меси, който я прати във вратата. В 37-ата минута бе първата по-опасна атака на "дюшекчиите" след попадението им. Гризман стреля опасно в наказателното поле, но над вратата. В 39-ата минута обратът в полза на Барса стана факт. Луис Суарес получи вдясно в наказателното поле пас от дълбочина и без да се бави от малък ъгъл прати топката във вратата за 2:1. В 45-ата минута Атлетико (Мадрид) остана с човек по-малко след директен червен картон на Фелипе Луис. Играчът на "дюшекчиите" влезе грубо с бутоните напред в коляното на Меси и само късметът и бързата реакция на аржентинеца го спасиха от зловеща контузия.

В 56-ата минута Атлетико (Мадрид) пропусна златен шанс да изравни. След центриране отдясно Антоан Гризман се оказа сам срещу Клаудио Браво. Нападателят на гостите засече топката, която отиваше във вратата, но в последния момент стражът на каталунците с крак изби топката, като вече бе плонжирал в обратната посока. В 65-ата минута гостите от Мадрид останаха с 9 футболисти на терена, след като втори жълт и съответно червен картон получи Диего Годин. В 76-ата минута столичани получиха нов удар, след като Аугусто Фернандес трябваше да бъде заменен поради травма. В 78-ата Арда Туран беше сам в наказателното поле, но диагоналният му удар не беше достатъчно точен.

Барселона - Атлетико (Мадрид) 2:1
0:1 Коке (10), 1:1 Лионел Меси (30), 2:1 Луис Суарес (39)

барселона_1.jpgБарселона: 13.Клаудио Браво, 6.Дани Алвес (smqna.jpg82 - Серхи Роберто), 3.Жерар Пике, 14.Хавиер Масчерано, 18.Жорди Алба, 8.Андрес Иниеста, 4.Иван Ракитич (66 smqna.jpg Арда Туран), 5.Серхио Бускетс, 10.Лионел Меси, 9.Луис Суарес, 11.Неймар
Резерви: 1.Марк Андре тер Щеген, 23.Томас Вермален, 24.Жереми Матийо, 20.Серхи Роберто, 22.Алейш Видал, 7.Арда Туран, 17.Мунир
Треньор: Луис Енрике

atletico.jpg Атлетико (Мадрид): 13.Ян Облак, 20.Хуанфран jalt.jpg, 3.Фелипе Луис , 2.Диего Годин jalt.jpg , 24.Хименес, 14.Габи jalt.jpg (46 smqna.jpg Хесус Хименес), 12.Аугусто Фернандес (76 smqna.jpg Парти), 17.Саул, 6.Коке, 21.Ферейра Караско, 7.Антоан Гризман (67 smqna.jpg Стефан Савич)
Резерви: 1.Моя, 10.Оливер Торес, 11.Джаксън Мартинес, 15.Савич, 18.Хесус Хамес, 22.Парти, 23.Вието
Треньор: Диего Симеоне

Стадион: "Камп Ноу"
Съдия: Алберто Ундиано
Жълти картони: Хуанфран, Годин, Габи (Атлетико)
Червени картони: Фелипе Луис (Атлетико-45), Диего Годин (65-Атлетико)

19:15 ч.
Хетафе - Атлетик (Билбао) (Sport+ "Булсатком")
Баланс: 23 мача,7 победи за Хетафе, 7 равенства, 9 победи за Атлетик (Билбао)
17:00 ч.
Валенсия - Спортинг (Хихон) (F+ "Булсатком")
Баланс: 79 мача, 37 победи за Валенсия, 22 равенства, 20 победи за Спортинг (Хихон)
31.01.16
19:15 ч.
Лас Палмас - Селта (F+ "Булсатком")
Баланс: 39 мача, 14 победи за Лас Палмас, 9 равенства, 16 победи за Селта
31.01.16
21:30 ч.
Реал (Мадрид) - Еспaньол (Sport+ "Булсатком")
Баланс: 163 мача, 96 победи за Реал (Мадрид), 33 равенства, 34 победи за Еспаньол
01.02.16
21:30 ч.
Депортиво (Ла Коруня) - Райо Валекано
Баланс: 21 мача, 8 победи за Депортиво (Ла Коруня), 10 равенства, 3 победи за Райо Валекано

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите в Примера дивисион.